Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PŁATONOW

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1992
 • Premiera:
  1992. 11. 09
 • Barwny, 157 min

Młodzieńczy dramat Antoniego Czechowa (1860-1904), przez wiele lat nie znany. Napisany w 1881 r., został odkryty w archiwach Towarzystwa Rosyjsko-Azowskiego i opublikowany w 1923 r., a wystawiony - dopiero w 1956. Polską prapremierę przygotował Adam Hanuszkiewicz w 1965 r. Jedenaście odnalezionych, związanych sznurkiem zeszytów zawierało tekst tak obszerny i niejednorodny, że wystawienie utworu bez zdecydowanej ingerencji reżysera byłoby niemożliwe. W zależności od poczynionych skrótów każda inscenizacja staje się właściwie sztuką o czymś innym - rosyjskiej inteligencji końca wieku, beznadziejności wegetacji i braku kontaktów pomiędzy ludźmi żyjącymi w gromadzie, o rosyjskiej prowincji w ostatniej dekadzie XIX stulecia, gnuśności, marazmie, o filozofującym kabotynie lub "rosyjskim Hamlecie", tragicznej ofierze autodestrukcji. A wszystko jest po Czechowowsku niejednoznaczne i relatywne.
W telewizyjnej interpretacji Andrzeja Domalika "Płatonow" jest opowieścią o człowieku pełnym sprzeczności, uwikłanym w nie zamierzone romanse. Płatonow - przypadkowy kochanek nigdy nie dopełni miłości i nigdy nie podejmie żadnej decyzji, aby zmienić swoje życie i wydobyć się ze stanu, w którym tkwi i z którego szydzi. W letnim pawilonie owdowiałej arystokratki, generałowej Wojnicew, zbiera się okoliczna śmietanka towarzyska. Spotkanie jest zdominowane przez upał i nudę, poczucie ogólnej niemożności i chandry. Dopiero przyjazd nauczyciela Płatowa z młodziutką żona Saszą elektryzuje znudzone towarzystwo. Miejscowy Casanova jest obiektem westchnień wszystkich pań. Myśli o nim generałowa, nie troszcząc się o majątek sukcesywnie przechodzący w ręce wierzycieli, żona Sergiusza Sonia i nauczycielka Maria, którą Płatonow ośmiesza i rani. Zakochane kobiety interpretują jednak cyniczne uwagi i wybryki alkoholowe jako ekscentryczność, w skłonności do mitomanii dostrzegają fantazję mężczyzny o intrygującej przeszłości. W typowym dla Czechowa klimacie, w świecie urzekającym dekadencką urodą (piękne kadry, biel kostiumów, stylowe sprzęty i detale, muzyka), toczy się między bohaterami gra pełna erotycznych napięć. Dramat odczytany jako dzieje uczuć nie spełnionych brzmi zadziwiająco współcześnie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PŁATONOW
Dramat
AutorAntoni Czechow
PrzekładAdam Tarn

Nagrody
schowaj

 • 1993
  Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej-Nagroda za realizację telewizyjną
 • 1993
  Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej-Nagroda za realizację światła

Patrz także:
schowaj

2023.01.18 00:20:50
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl