Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GRUBE RYBY

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1992
 • Premiera:
  1992. 10. 03
 • Barwny, 79 min

Inscenizacja jednej z najlepszych komedii Michała Bałuckiego - czołowego dramaturga pozytywizmu. Napisana w 1881 roku sztuka nie ma żadnych ambicji poza bawieniem widza. W odróżnieniu od innych fars Bałuckiego trudno tu znaleźć jakiekolwiek odwołania do filozoficznych i społecznikowskich haseł epoki, w której tworzył. Zarówno akcja, jak i bohaterowie są czysto umowni. Konstrukcja utworu zaś wyraźnie staroświecka, zważywszy że już w kilkanaście lat po prapremierze polskim życiem teatralnym wstrząsną tacy twórcy jak Gabriela Zapolska, czy Stanisław Wyspiański. W "Grubych rybach" Bałucki z sukcesem wykorzystał chwyty kontrastu i nieporozumienia.
Oto w wiejskim dworku pana Onufrego Ciaputkiewicza bawią dwaj starzy kawalerowie - Wistowski i Pagatowicz. Czas schodzi im mile na partyjkach w karty. Błogi spokój zakłóca jednak wiadomość o nagłym przyjeździe Wandy - wnuczki i "oczka w głowie" Ciaputkiewiczów. "Ja się tu więcej nie pokażę" - oświadcza Wistowski zdumionemu Pagatowiczowi. Jako człowiek majętny uważa się bowiem za "grubą rybę", na którą polują panny na wydaniu, a zwłaszcza ich rodziny. Wistowski zaś lubi niezależność i ucieka przed małżeństwem. Tym bardziej, że "wyszumiał się" już dostatecznie za młodu i nie widzi powodu "jeść kolację, jeśli zjadło się dobre śniadanie". Niestety Pagatowiczowi nawet śniadanie przeszło koło nosa. Dopiero po pięćdziesiątce został wyższym urzędnikiem i dostał pokaźny spadek. Teraz mógłby się żenić, lecz cóż kiedy w kiszkach ciągle coś burczy i hurkocze. Gdy obaj panowie zamierzają zrejterować z gościnnego domu Ciaputkiewiczów drogę zagradza im Wanda i jej przyjaciółka. Ich wdzięk i "kobiece sposoby" zmuszają starych kawalerów do pozostania. Ich niezadowolenie stopniowo maleje, kiedy okazuje się że panny czynią im wyraźne awanse. Co jednak jedni biorą za zaloty, drugim służy tylko za środek do osiągnięcia wcześniej zaplanowanych celów... Spektakl przeniesiony z Teatru Kameralnego w Warszawie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
GRUBE RYBY
Komedia
AutorMichał Bałucki

Patrz także:
schowaj

 • 1968
  Spektakl telewizyjny / Michał Bałucki / Jerzy Rakowiecki
 • 1990
  Spektakl telewizyjny / Michał Bałucki / Bogusław Sochnacki
2023.01.18 00:20:47
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency