Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

VIVA ESPANA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1994. 03. 07
  • 79 min

Sztuki Islandczyka Gudmundura Steinssona są chętnie grywane w całej Skandynawii. Szczególną popularnością cieszą się komedie czy tragifarsy, które w krzywym zwierciadle przedstawiają współczesną obyczajowość i mentalność ludzi żyjących w dostatku, przesyconych nadmiarem wszelkich dóbr, a naprawdę - zagubionych w koszmarze stworzonej przez siebie cywilizacji. Ten problem pojawił się między innymi w jego najbardziej znanej sztuce "Obcy bliscy", która miała polską prapremierę w warszawskim Teatrze Powszechnym w 1986. Później wystawił ją w Teatrze TV Michał Kwieciński (1992). Teraz ten sam reżyser przygotował inscenizację kolejnej sztuki, zaliczanej do nurtu komedii społecznych islandzkiego dramatopisarza.
"Viva Espana" kompromituje jałowe, powierzchowne związki między ludźmi, opierające się raczej na przyzwyczajeniach i konwenansach niż na uczuciach. Urlopowa eskapada kilku par małżeńskich na hiszpańskie wybrzeże zapowiada się wspaniale. Bohaterowie są sympatyczni, pełni dobrej woli, ale zupełnie bezradni wobec sytuacji odbiegających od szablonu ich codziennego bytowania. Wytrąceni z utartych kolein życia, nie umieją być ze sobą, bawić się, rozmawiać. Pobyt na Costa del Sol przynosi bohaterom same rozczarowania. Jedynie widzowie nieźle się bawią, obserwując ich desperackie próby ocalenia pozorów szampańskiej zabawy. Efekty tych starań często są tragikomiczne. Niewątpliwym atutem spektaklu jest wysokiej próby aktorstwo, a także malownicza sceneria. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
VIVA ESPANA
AutorGudmundur Steinsson
PrzekładMichał Ronikier
2024.06.06 00:48:08
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.