Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SIOSTRZYCZKI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1994. 04. 25
  • 76 min

Germaine zwycięża w konkursie. Główną nagrodą jest milion premiowanych kuponów, które należy wkleić do specjalnych książeczek. Potem można wybrać sobie z katalogu przeróżne dobra konsumpcyjne. Komplet mebli kuchennych czerwonych w złote gwiazdki, sypialnię w stylu kolonialnym, zestaw stereo i komplet talerzy z dmuchanego szkła... Germaine chce to wszystko mieć. Zgromadzić jak najwięcej rzeczy, na które dotychczas nie mogła sobie pozwolić. Zaprasza panie z sąsiedztwa do pomocy w klejeniu kuponów. Sąsiadki nie kryją zazdrości. Każda pyta w duchu - dlaczego ona, a nie ja...? Wiodą monotonne, beznadziejne życie - dzień za dniem jest taki sam, a wieczorem telewizja... Z wolna spotkanie ogólnie szanowanych niewiast przekształca się w istny sabat czarownic. Panie wymieniają uwagi coraz bardziej kąśliwe, obnażające ich małostkowość, bezinteresowną zawiść i złość. Co wyprawia córka tej Włoszki z synem Rose? Po co taka Germaine odprawia litanię do świętej Tereski? Dlaczego córka pani Paquette przytyła w talii i kto jej to zrobił? Jak też ta synowa wychowuje swoje dzieci? Dlaczego pani Dubac nie szurnie porządnie zbzikowanej teściowej-staruszki? Licytują się kłopotami i chorobami - jedna ma artretyzm, drugiej zostało jedno płuco, jedna nerka, jedna pierś... Większość deklaruje się jako przeciwniczki konkursów z nagrodami i loterii, jednak na wieść o "wielkim bingo" ogarnia je prawdziwy amok. Wszystkie uważają się za porządne i uczciwe, ale bez skrupułów podkradają kupony Germaine, najpierw nieśmiało. ukradkiem, potem zupełnie jawnie. Każda z pań ma również swoją chwilę zwierzeń, kiedy ujawniają się najbardziej intymne pragnienia i frustracje. Rose, gadatliwa siostra Germaine, z obrzydzeniem mówi o małżeńskiej pańszczyźnie. Wyśmiewana stara panna Verette, z zażenowaniem przyjmująca zaloty sprzedawcy szczotek, rozpaczliwie pragnie miłości. Lisette, świeżo nobilitowana dama w futrze, chełpiąca się swoimi wojażami po Europie i podróżą poślubną córki na Wyspy Kanaryjskie, upaja się brzmieniem nazwisk gości na przyjęciu u szwagierki. Angelina, dama w czerni, przyznaje, że co piątek wymyka się potajemnie do baru nie tylko na colę. Pierrette, której profesja budzi oburzenie jednych, a zazdrość innych kobiet, najszczerzej rozpacza nad swoim zmarnowanym życiem. Linda, zbuntowana córka pani domu, z papierosem w ustach, z wizerunkiem Madonny na plecach skórzanej kurtki, jest przerażliwie samotna. Jej przyjaciółka Lise, która marzy o wielkiej forsie i łatwym życiu, strasznie boi się przyszłości...
Trzynaście aktorek występujących w sztuce Michela Tremblaya ma rzadką okazję stworzenia ról popisowych. Nie ma tu postaci drugoplanowych, wszystkie są ważne i nietuzinkowe. Kanadyjski autor dokładnie odkreślił miejsce i czas akcji - Quebec, rok 1978. Ale podobne zdarzenia i takie same typy psychologiczne można spotkać pod każdą szerokością geograficzną. również w Polsce. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SIOSTRZYCZKI
AutorMichel Tremblay
PrzekładJózef Kwaterko
2023.01.18 00:20:43
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl