Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROSMERSHOLM

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1993
 • Premiera:
  1994. 05. 23
 • 126 min
  Spektakl zrealizowano w Muzeum Wnętrz Dworskich w Tubądzinie.

"Rosmersholm" to sztuka z późniejszego okresu twórczości Henryka Ibsena (1828-1906), mieszcząca się w ciągu wielkich dramatów społeczno- politycznych, jak "Nora", "Upiory", "Wróg ludu", "Dzika kaczka" i "Hedda Gabler". Wielkiego Norwega pochłaniała wówczas walka o czystość etyczną i wolny rozwój jednostki, prawo człowieka do własnych przekonań i swobody myśli, wolności ograniczonej jedynie odpowiedzialnością za swoje czyny.
Pan na Rosmersholmie, wzór cnót, dziedzic odwiecznych tradycji szuka osobistego wyzwolenia. Duchową przemianę Rosmera z tradycjonalisty w człowieka marzącego o sprawiedliwym społeczeństwie ludzi szlachetnych i wolnych spowodowała Rebeka. Były pastor, który stracił wiarę i zerwał z Kościołem, pragnie przyłączyć sie do grona wolnomyślicieli i wesprzeć ruch swoim autorytetem, lecz jako "odszczepieniec" nie jest potrzebny ani obrońcom starego porządku, ani nowym karierowiczom o poglądach liberalno-demokratycznych. Rosmer czuje się odrzucony, osaczony przez wrogie siły z zewnątrz. Nad jego życiem i związkiem z Rebeką nieustannie ciąży wspomnienie samobójczej śmierci jego żony Beaty. Dręczy go poczucie winy, że przez lekkomyślność czy zaniedbanie dopuścił do tragedii. Wreszcie, samo uczucie Rebeki i Jana źle znosi próbę czasu. On nie wiedział nic o jej niejasnej przeszłości, prawdziwych motywach działania i o jej demonicznym planie. Ona nie przewidziała, że zarazi się jego spojrzeniem na świat. Zbyt późno zrozumiała, że "Rosmerowskie spojrzenie na życie uszlachetnie, ale... zabija szczęście". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ROSMERSHOLM
Dramat
AutorHenryk Ibsen
PrzekładJózef Giebułtowicz

Patrz także:
schowaj

 • 1964
  Spektakl telewizyjny / Henryk Ibsen / Henryk Szletyński
2023.01.18 00:20:41
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency