Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IDŹ NA BRZEG, WIDAĆ OGIEŃ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1995. 03. 01
  • 56 min

Polska i Rosja. Imperium i znajdujący się pod jego zaborem kraj, a w nich pogmatwane, dramatyczne losy ludzi - Polaków, ale także Rosjan - to najkrótsza charakterystyka twórczości Władysława Terleckiego (ur. 1933). Zwłaszcza najwyżej cenionego przez krytykę cyklu powieści i opowiadań, poświęconych powstaniu styczniowemu, by wymienić tylko "Spisek", "Powrót z Carskiego Sioła", "Dwie głowy ptaka" czy "Rośnie las".
Napisany w 1983 roku dramat jest sztuką współczesną. Właśnie w utworach przeznaczonych na scenę autor niejednokrotnie sięga po problematykę niewiele mającą wspólnego z meandrami historii. "Idź na brzeg, widać ogień" to sztuka o tajnikach duszy artysty, o możliwościach jego porozumienia ze światem zwykłych "zjadaczy chleba". Głównym bohaterem spektaklu jest niezbyt szczęśliwie dobrane małżeństwo. On - sławny i ceniony malarz czuje się niezręcznie z powodu "niskiego" pochodzenia żony. Ona zaś nie ma żadnych kompleksów z tego powodu. W konsekwencji artysta coraz bardziej zamyka się w świecie sztuki. Konflikt dwóch silnych osobowości przybiera na sile. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
IDŹ NA BRZEG, WIDAĆ OGIEŃ
AutorWładysław Terlecki
2017.02.11 01:36:47
© 1998-2020 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor