Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

EQUUS

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1993
 • Premiera:
  1993. 11. 22
 • Barwny, 84 min

"Equus" należał do najgłośniejszych utworów światowej dramaturgii lat 70. Z równym powodzeniem grano ją na scenach Paryża, Londynu, Nowego Jorku, Islandii czy Argentyny. W 1977 r. ukazała się na ekranach filmowa adaptacja dramatu w reż. Sidneya Lumeta, z Richardem Burtonem i Peterem Firthem. Sztuka opublikowana na łamach "Dialogu" w 1978 r., wzbudziła rozmaite kontrowersje. Ich echa można odnaleźć w dyskusji redakcyjnej opatrzonej tytułem "Equus czyli mechanizm sukcesu". Po 15 latach od wydania drukiem dramatu Shaffera w Polsce, spektakl telewizyjny ponawia pytania, tkwiące w tekście wybitnego dramaturga angielskiego i zawsze aktualne - o granice ludzkiej normalności.
"Equus" to opowieść o siedemnastoletnim chłopcu, który dopuścił się czynu budzącego powszechne oburzenie i odrazę. Oślepił kilkanaście koni. Sędzia Hester, zajmująca się sprawą Alana, doprowadza do umieszczenia go w szpitalu psychiatrycznym. Doktor Dysart ma zbadać podłoże morderczych instynktów chłopca i zapobiec pogłębianiu się agresji. W inscenizacji Tomasza Wiszniewskiego pacjent i lekarz stają się równie ważnymi postaciami dramatu. Psychiatra snuje w swoim gabinecie przejmujący monolog, przerywany licznymi retrospekcjami. Zdarzenia poprzedzające zbrodnię, sceny z dzieciństwa, domu rodzinnego, ze stajni, gdzie Alan okaleczył konie - stopniowo ujawniają złożone motywy jego czynu. Obrazy ukazujące Dysarta, który tropi prawdę o chłopcu - rozmowy z rodzicami, z właścicielem stajni, sędzią Hester - odsłaniają nie tylko kulisy przestępstwa, ale także osobiste problemy terapeuty. Sfrustrowany prowincjonalny lekarz co roku spędza urlop w Grecji na bezowocnym poszukiwaniu czegoś wielkiego i świętego. Zazdrości szalonemu chłopcu jego szaleństwa, odwagi, przeżytej ekstazy. Tęskni do wielkiej namiętności. Jako lekarz umie ją zabić, ale nie może jej stworzyć. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
EQUUS
AutorPeter Shaffer
PrzekładZofia Chądzyńska
PrzekładJolanta Grynkiewicz

Patrz także:
schowaj

 • 2010
  Spektakl szkolny / Peter Shaffer / Waldemar Zawodziński
2024.06.06 00:47:48
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.