Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRIO O ZMIERZCHU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 04. 24
  • Barwny, 83 min

Jedna z ostatnich sztuk wybitnego angielskiego dramatopisarza, aktora, reżysera. Noël Coward (1899-1973) był ozdobą życia towarzyskiego, postacią niezmiernie popularną w środowiskach artystycznych Anglii i Europy. Znany był też ze swych skłonności homoseksualnych, których nie ukrywał. Był talentem samorodnym, w teatrze wystąpił po raz pierwszy mając 11 lat. Zaczynał od aktorstwa, potem zainteresował się piosenką jako autor, kompozytor i wykonawca, wreszcie został scenarzystą i reżyserem. Stworzył wiele prawdziwych przebojów teatralnych, które pozostawały po kilka sezonów w repertuarze scen brytyjskich. Znając teatr "od podszewki", umiał Coward konstruować bardzo zręczne fabuły i błyskotliwe dialogi, przesycone specyficznym angielskim poczuciem humoru. Najchętniej pisywał sztuki komediowe. "Trio o zmierzchu" jest utworem może mniej typowym w jego dorobku, z elementami autobiografii. Zresztą autor kiedyś grał w tej sztuce główną rolę męską - starzejącego się wybitnego pisarza, który robi wszystko, by ukryć prawdę o sobie, w przeświadczeniu, że to mogłoby zaszkodzić recepcji jego książek. To jeden z tematów sztuki - prawo do zachowania prywatności przez osoby publiczne, powszechnie znane.
Hugo Latymer oczekuje odwiedzin swojej dawnej kochanki. Ich romans trwał dwa lata, potem Carlotta wyjechała na kontrakt do Ameryki. Jest wciąż piękna, pełna życia, niezbyt przejęta tym, że dawny kochanek tak brzydko o niej napisał w swoich pamiętnikach. Wreszcie wyjawia powód wizyty. Ona także napisała autobiografię, która wkrótce ukaże się w Nowym Jorku i Londynie. Prosi o zgodę na publikację w książce pisanych do niej listów miłosnych. Pisarz kategorycznie odmawia. Carlotta jest gotowa zwrócić jego korespondencję, ale uprzedza, że nigdy nie odda mu innych listów, pisanych do mężczyzny, który był jedyną prawdziwą miłością pisarza. Zamierza przekazać je profesorowi z Harvardu, który pracuje nad biografią Latymera, jako dokumenty wielkiej wagi. W sytuacji zagrożenia Hilda Latymer staje u boku męża. Nie była szczęśliwa w małżeństwie, ale wiedziała, że on też jest nieszczęśliwy. Oboje osobno znosili poczucie osamotnienia i odrzucenia. Teraz zdobyli się na szczerość. Czy zdobędą się na przyjaźń, czy w ogóle możliwa jest autentyczna przyjaźń między mężczyzną a kobietą? To drugi, niezwykle interesujący wątek sztuki Noëla Cowarda. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
TRIO O ZMIERZCHU
AutorNoel Coward
PrzekładHanna Baltyn
2017.02.11 01:36:01
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych