Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SPADKOBIERCY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1994. 05. 28
  • 55 min

W widowisku wykorzystano nieznane teksty - "Proces" Mikołaja Gogola i "Królowe Francji" Thorntona Wildera ("Queens of France" w przekładzie Franciszka Studnickiego - polska prapremiera). Wydawałoby się, że tych dwóch autorów dzieli wszystko - epoka historyczna, kultura i tradycja, styl pisarstwa. Mikołaj Gogol (1809-1852), uznawany za twórcę realizmu krytycznego w literaturze rosyjskiej ("Płaszcz", "Rewizor", "Martwe dusze"), piętnujący korupcję aparatu i urzędniczo-mieszczańską mentalność, ostrym spojrzeniem satyryka ogarniający wszelkiej maści nieszczęśników i nieudaczników. Obok niego Thornton Niven Wilder (1897-1975), amerykański dramatopisarz i prozaik, którego twórczość odznacza się intelektualną finezją i nienagannym stylem, humanista poszukujący sensu ludzkiego istnienia ("Idy marcowe", słynny dramat "Nasze miasto" czy komedia "Pośredniczka matrymonialna", z której narodził się popularny musical "Hallo, Dolly"). A jednak drapieżny komizm i satyra Gogolowska oraz ironiczny uśmiech Wildera współgrają doskonale. Zestawione razem, budują umoralniającą przypowiastkę o naturze człowieka.
Bohaterem obydwu miniatur dramatycznych jest adwokat. W jego gabinecie odbija się życie dziewiętnastowiecznej Rosji i Ameryki. Różnice społeczne i obyczajowe widać jak na dłoni. Natomiast motywacje psychologiczne postaci okazują się zdumiewająco podobne. I w odległym zakątku carskiej Rosji, i w Nowym Orleanie - ludzka próżność i zawiedzione nadzieje są jednakowe. Wszędzie stają się one przedmiotem subiektywnych ocen i manipulacji przedstawicieli prawa, którzy to prawo pojmują bardzo indywidualnie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PROCES
Dramat
AutorMikołaj Gogol
PrzekładJerzy Brzęczkowski
Pierwowzór
KRÓLOWA FRANCJI
Dramat
AutorThornton Wilder
PrzekładFranciszek Studnicki
2017.11.21 01:23:46
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl