Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROZDZIAŁ DRUGI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1994. 12. 12
  • 99 min

Neil Simon (ur. 1927), dramatopisarz, scenarzysta, trzykrotny laureat nagrody Tony ("Para nie-para", "Biloxi Blues" oraz za całokształt twórczości) od lat dostarcza przebojowych pozycji teatrom na Broadwayu, a krytycy filmowi zaliczają go do największych indywidualności kina w Stanach Zjednoczonych, obok Woody Allena, Mela Brooksa, Larry'ego Gelberta i Carla Reinera. W Polsce wzięty autor amerykański znany jest głównie z tekstów komediowych (w czerwcu 1994 Teatr TV pokazał "Manhattan poker"). Pisarz często czerpie inspirację do swoich sztuk z przeżyć własnych i najbliższych mu osób. Tak było na przykład w "Parze nie-parze", gdzie prototypami głównych bohaterów byli brat autora Danny i jego przyjaciel Roy Gerber, a także w "Pamiętnikach z Brighton Beach" i "Broadway Bound", gdzie Simon odwoływał się do czasów swojej młodości i pierwszych prób literackich, czy te w opowieści o szczęśliwych latach spędzonych u boku jego pierwszej żony, przedwcześnie zmarłej Joan Baim, zatytułowanej "Boso w parku" (głośna ekranizacja z Robertem Redfordem i Jane Fondą).
W "Rozdziale drugim" (1977) Simon nawiązuje do swego małżeństwa z aktorką Marshą Mason. W sztuce zawiera się wiele akcentów komediowych, lecz autor ma tu także ambicję ukazania związków między ludźmi w tonacji bardziej serio. Akcja rozgrywa się współcześnie w Nowym Jorku. Bohaterami dramatu są: pisarz, dwie aktorki oraz brat pisarza. Gdy nadchodzą chwile załamań wszyscy odczuwają potrzebę wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół. Okazuje się, że nie wystarcza pomoc psychoanalityka, kiedy człowieka dopada prawdziwe nieszczęście - samotność, problemy małżeńskie, śmierć ukochanej żony, która powoduje u głównego bohatera stan głębokiej depresji. Dramatyczne przejścia i kryzysy psychiczne w sztuce znajdują swoje uzewnętrznienie w perypetiach tragikomicznych. Tworzą się nowe związki, niektóre przelotne, inne bardziej trwałe i z większymi szansami na przyszłość. Każdy z czworga bohaterów dostanie taką porcję szczęścia,na jaką go stać. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ROZDZIAŁ DRUGI
AutorNeil Simon
PrzekładElżbieta Jasińska
2017.08.25 00:51:12
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor