Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MAŁKA SZWARCENKOPF

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1996. 08. 19
  • Barwny, 95 min

Młoda żydowska dziewczyna zostaje wyrwana z nędzy przez zamożną opiekunkę. Odbiera staranne wykształcenie, poznaje tajniki savoir-vivre'u. Wraz ze śmiercią protektorki kończą się środki do życia. Krewny i spadkobierca zmarłej, młody utracjusz Maurycy, nie zamierza łożyć na utrzymanie Małki. Dziewczynie nie pozostaje nic innego, jak wrócić do biednego ojca, żyjącego ze sprzedaży papierosów przed teatrem. Córka, widząc nędzną egzystencję starca, nie chce być dlań ciężarem i szuka pracy. Bezskutecznie. Jej kwalifikacje to zbyt mało na stołecznym rynku. W świecie interesów i agresywnej przedsiębiorczości Małka czuje się zagubiona. Na tle otaczających ją ludzi wyróżnia się subtelnością i wrażliwością. Jedyną propozycję, którą otrzymuje, zawdzięcza swej urodzie. Ofertę zarobkowania jako "dama do towarzystwa" odrzuca jednak bez namysłu. Miary przygnębienia dopełnia wieść o rychłych zaręczynach Jakuba Lewiego - adwokata, którego od dawna darzy skrywanym uczuciem. Dziewczyna nie zdaje sobie sprawy, że w swym nowym środowisku ona też stanowi interesującą partię. Na przykład dla niezbyt rozgarniętego syna właściciela sklepu przy Marszałkowskiej. Pewnego dnia w domu starego Szwarcenkopfa zjawia się znana okoliczna swatka Pake Rozental. Bez wiedzy i zgody Małki, po krótkich targach, los dziewczyny zostaje przypieczętowany.
Reżyser Wojciech Nowak powierzył rolę Małki Dominice Ostałowskiej - w chwili powstawania spektaklu studentce PWST. Typ fizyczności młodej debiutantki predestynuje ją do ról kobiet subtelnych, delikatnych, obdarzonych bogatym życiem wewnętrznym. Małka Szwarcenkopf to bohaterka samotna, żyjąca wedle własnego kodeksu etycznego, nie pasującego do otaczającego ją świata. Pozornie krucha i słaba, zdumiewa siłą charakteru i hartem, z jakim stawia czoło kolejnym przeciwnościom. Zasługą reżysera jest również to, że słabo znaną sztukę autorki "Skizu" przemienił w poetycki traktat o prawie do szczęścia. Wydobył z tekstu Zapolskiej myśli i pytania uniwersalne, intrygujące widza w każdej epoce. Tak jak wciąż intrygujące pozostaje pytanie: czy pragnąc szczęścia dla siebie, nieuchronnie nie skazujemy na cierpienie innych. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MAŁKA SZWARCENKOPF
Dramat
AutorGabriela Zapolska
2022.05.21 05:35:46
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl