Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IVETTE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1996. 08. 05
  • 65 min

Adaptacja mniej znanego opowiadania Guy de Maupassanta (1850-93) najznakomitszego nowelisty francuskiego. Tytułową bohaterką sztuki jest młoda dziewczyna, stojąca na progu dorosłości. Jej matka, madame Obardi, to luksusowa kurtyzana, która swą profesję zręcznie ukrywa przed córką. Ivette nie domyśla się prawdy, mimo że jej matka ma w Paryżu salon, w którym przyjmuje amatorów pięknych i łatwych kobiet, hazardzistów i birbantów. Beztroska dziewczyna nie widzi w tym nic dziwnego. Ot, kolejna okazja do tańca, zabawy i niezobowiązujących flircików. Ale wśród stałych bywalców nie brakuje chętnych na wdzięki Ivette. Szczególnie jeden z nich, Servini, znajduje się pod wyraźnym urokiem dziewczyny. Fascynuje go dwoistość jej natury, Ivette jast na przemian prowokująca i dziecięco naiwna, kokieteryjna i niewinna. Servini robi wszystko, by ją posiąść, jednak dziewczyna ciągle mu się wymyka. Im bardziej odtrącany, tym mocniej pragnie ją zdobyć. Wreszcie nadarza się dogodna sposobność. Wspólnie z przyjacielem zostają zaproszeni przez madame Obardi do jej wiejskiej posiadłości. Rzecz jasna, ma im towarzyszyć córka gospodyni.
W rękach reżysera Filipa Zylbera opowiadanie Francuza pozostało tym, czym chciał je widzieć autor: "opowieścią o wielkich niedolach małych ludzi". Tym razem owym małym, zwykłym człowiekiem jest młoda dziewczyna, która doświadcza bolesnej inicjacji w dorosłość. W gruzy runie cały jej dotychczasowy świat: sposób patrzenia na ludzi, uczuciowa szczerość, naiwna radość życia i wszystkie autorytety, w tym najważniejszy - matczyny. W ciągu kilku letnich, pogodnych dni Ivette nauczy się dostrzegać nie tylko brud, cynizm i wyrachowanie życia. Zrozumie również, w jaki sposób należy tym życiem kierować. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
IVETTE
AutorGuy de Maupassant
PrzekładEligia Bąkowska
2024.06.06 00:45:42
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.