Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IDŹ DO PANNY TORPE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1996. 08. 07
  • 76 min

W tajemniczym domu panny Törpe dochodzi do serii samobójstw. Do feralnej posesji przybywa inspektor policji wraz z asystentką, by wyjaśnić przyczyny zgonów. Stróża prawa nurtują przy tym wątpliwości, czy rzeczywiście były to samobójstwa czy może morderstwa. Rozpoczynają się przesłuchania pozostałych przy życiu lokatorów. Niepostrzeżenie rutynowe śledztwo przeradza się w poszukiwanie odpowiedzi na wielkie egzystencjalne pytania ludzkości. Czy istnieje Bóg? Czy człowiek może decydować o swojej śmierci, tak jak o życiu? Inspektor odkrywa, że dom panny Törpe jest jakby miejscem zawieszonym między istnieniem i nieistnieniem. Z różnych stron świata przybywają doń "zawsze tak samo smutni ludzie", by z pomocą i błogosławieństwem gospodyni przenieść się do krainy umarłych. Mimo piętrzących się trudności inspektor postanawia znaleźć racjonalną przyczynę wszystkich zgonów. Tymczasem ginie kolejny lokator. Sztuka François Billetdoux zręcznie łączy konwencję kryminału z dramatem filozoficzno-egzystencjalnym. Zadając pytanie o sens ludzkiego życia i śmierci, ukazuje zarazem bezradność intelektu wobec tych zagadnień. Dotykając tajemnicy i bezskutecznie próbując ją przeniknąć, uczy pokory wobec niepoznawalnego. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
IDŹ DO PANNY TORPE
AutorFrancois Billetdoux
PrzekładRobert Janowski

Patrz także:
schowaj

2021.09.09 00:18:59
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman