Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W KRAINIE OZ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • 44 min

Baśniowy cykl "Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu", "W krainie Czarnoksiężnika Oza", "Dorota u króla Gnomów" oraz "Dorota i Oz znowu razem" - postawił amerykańskiego dziennikarza i dramaturga Lymana Franka Bauma (1856-1919) w rzędzie najbardziej znanych twórców powieści fantastycznej dla dzieci w naszym stuleciu. Porównuje się jego książki z utworami Alana A. Milne'a, Edith Nesbit, Tove Jansson czy Astrid Lindgren. Pierwsza część przygód rezolutnej Doroty ukazała się drukiem w 1899 r., wkrótce wyszły trzy dalsze tomy. Rozgłosu przysporzyły książkom dopiero przeróbki filmowe i teatralne.
Dorota, dziewczynka mieszkająca w Cansas razem z ciocią Emilią i wujkiem Henrykiem, odbywa wiele wędrówek, poznaje mnóstwo mniej lub bardziej dziwacznych postaci i stworów. Jej peregrynacje służą jednemu celowi - przekonaniu małych odbiorców, że w każdym człowieku tkwi wewnętrzna siła, pomimo jego powierzchownych słabości, a przymioty charakteru i czułość serca mogą zdziałać więcej niż magiczne rekwizyty i czary. Podczas burzy Dorotę i jej ulubionego pieska Toto potężny huragan porywa i przenosi do czarodziejskiej krainy Oz. Dziewczynka spotyka tam Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa. Razem wybierają się do wielkiego maga Oza, który może im pomóc - Dorocie wskazać drogę do domu, Strachowi przywrócić rozum, Drwalowi - serce, a Lwu - odwagę. Wędrowcy muszą pokonać wiele niebezpieczeństw, ominąć liczne pułapki. U kresu wędrówki okazuje się, że wielki mag jest zwykłym cyrkowym magikiem i hochsztaplerem, a każdy z podróżników już ma to czego szukał, bez interwencji mocy czarodziejskich. Dorota gigantycznym balonem wraca do domu, do codziennej, pospolitej rzeczywistości. Jednak świat nie wydaje jej się już taki szary. Podczas baśniowej podróży zrozumiała, że rzeczy i ludzie nie są takimi, jak można sądzić z pozorów. Pod tą zewnętrzną powłoką trzeba dostrzec prawdziwe wartości. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
W KRAINIE CZARNOKSIĘŻNIKA OZA
AutorLyman Frank Baum
PrzekładStefania Wortman
2019.12.03 00:13:51
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego