Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SIOSTRA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1999. 08. 31
  • 43 min

Osią dramaturgiczną francuskiej jednoaktówki (tytuł oryginalny: "La Saeur") jest spór toczący się między dwiema kobietami: kochanką i siostrą. Ich rozmowa o tym samym mężczyźnie wraz z rozwojem sytuacji nabiera tempa i wciąż nowych, ciekawych znaczeń. Jest coraz żarliwsza i coraz bardziej prawdziwa. Używane przez obie panie racje i sposoby ich wyrażania zjednują im sympatię i czynią wiarygodnymi psychologicznie ich postawy i sylwetki.
Piękna Gaby, znudzona żona bardzo zapracowanego ministra, oczekuje w garsonierze kochanka. W telefonicznej rozmowie zarzuca mężowi, że traktuje ją jak przedmiot raz nabyty i niewart zachodu, odrzuca propozycję kupna kolejnego futra z norek, nie omieszka też uczynić mu wyrzutu, że wolałaby, jak niegdyś, błyszczeć na scenie, nie zaś "w salonie u cioci". Czeka i marzy. Nieoczekiwanie, zamiast jej ukochanego Huberta, do pokoju wkracza Dama w czerni. Chce zawiadomić, że jej brat nie zjawi się tutaj o umówionej godzinie. Przyznaje się, że wykradła klucz z jego marynarki i od dawna otwierała nad parą jego listy. Gotowa jest nawet przyznać, że Gaby mimo czterdziestki nadal jest bardzo ładna - zmysłowa, wytworna, kapryśna i jest blondynką, czyli ma wszystko, co potrzebne jest uwodzicielce. Siostra błaga jednak kochankę, by oddała jej brata. Kiedy ich rodzina utraciła majątek ziemski i całą fortunę, pani Klementyna opiekowała się delikatnym, wrażliwym chłopcem. W młodości czuwała nad nim tak, by tego nie zauważył. Jako dorośli ludzie znów się do siebie bardzo zbliżyli, zamieszkali pod jednym dachem. Wszystkie jego dotychczasowe miłostki nie miały znaczenia, brat zawsze wracał do siostry, był prawdomówny i szczery. Dopiero Gaby sprawiła, że ten nieznośny chłopak z głową w obłokach odwrócił się od osoby, dla której jest wszystkim. Pani Klementyna prosi więc śliczną panią ministrową, żeby zrezygnowała ze swego kaprysu, bo bez wątpienia i ten związek wkrótce jej się znudzi. Gaby twierdzi jednak, że dopiero teraz zaczyna naprawdę kochać mężczyznę, którego wizerunek siostra odmalowała w tak niezwykłych barwach. Wkrótce pojawia się on sam. Cała trójka jest równie zaskoczona. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SIOSTRA
AutorCharles de Peyret-Chappuis
PrzekładJerzy Macierakowski
2017.02.11 01:33:10
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski