Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KLĄTWA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1995
 • Premiera:
  1995. 11. 08
 • 73 min

Jedna z dwu (obok "Sędziów") realistycznych tragedii Stanisława Wyspiańskiego. Pisarz opublikował ją po raz pierwszy w sierpniu 1899 roku na łamach krakowskiego czasopisma "Życie", organu polskich modernistów.
"Klątwa" dzieje się w podtarnowskiej wsi. Okoliczne pola dotknęła klęska suszy. Chłopom zaczyna zaglądać w oczy widmo głodu. Przyczyn posuchy i nieurodzaju upatrują w gniewie Boga, który musiał mieć jakiś ważny powód, by ukarać wieś. Gromada postanawia wezwać na pomoc Pustelnika - świętego mędrca, żeby ustalił przyczyny klątwy. Sprzeciwia się temu Ksiądz, według którego Pustelnik uprawia kulty pogańskie. Wieś jednak nie słucha "dobrodzieja". Chłopi podejrzewają, że splamił on czystość kapłańską i Bóg się od niego odwrócił. Inscenizację przygotował zespół Towarzystwa Wierszalin - awangardowego teatru, mającego swą siedzibę w Białymstoku i Supraślu. Wierszalin powstał w 1991 roku z inicjatywy dramaturga Tadeusza Słobodzianka i reżysera Piotra Tomaszuka. Celem jego działalności jest skłonienie widzów do zastanowienia się nad swoimi korzeniami i miejscem człowieka we współczesnym świecie. Mottem działalności sceny stała się parafraza tytułu słynnego obrazu Paula Gaugina: "Skąd przychodzimy? Gdzie jesteśmy? Dokąd idziemy?". Nazwa wywodzi się od kresowej osady, założonej przez Eliasza Klimowicza i jego sektę. Poetyka teatru również głęboko tkwi w folklorze i klimacie dawnych kresów. Oryginalnie uzupełniają ją elementy groteski i schematy inscenizacyjne właściwe teatrowi lalkowemu. Inscenizacja "Klątwy" stanowi dość radykalną adaptację klasycznej sztuki Wyspiańskiego. W tej interpretacji zatarły się realistyczne i psychologiczne strony dramatu, wyeksponowano natomiast elementy symboliczne i emocjonalne. Spektakl ma sugestywną formę, znaną z wcześniejszych dokonań tego teatru. Polifoniczność akcji, potęgowanie ekspresji muzyką, umowność przestrzeni, odwołania do symboliki żywiołów ognia i wody istniejących w spektaklu w sposób dosłowny - wszystko to nadało "Klątwie" Wierszalina niepowtarzalną aurę i niepokojący rytm. Spektakl uhonorowano Nagrodą Główną na tegorocznym Festiwalu Klasyki Polskiej w Opolu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KLĄTWA
AutorStanisław Wyspiański

Patrz także:
schowaj

 • 1970
  Spektakl telewizyjny / Stanisław Wyspiański / Konrad Swinarski
 • 1979
  Spektakl telewizyjny / Stanisław Wyspiański / Jan Świderski
2017.02.11 01:32:34
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl