Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BOŻYSZCZE KOBIET

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1995. 08. 28
  • 89 min

Znakomita komedia jednego z czołowych współczesnych dramaturgów amerykańskich od lat bawiącego i wzruszającego publiczność Stanów Zjednoczonych i Europy. Barney Kasman niedawno skończył 52 lata. Ma udaną rodzinę, opinię "przyzwoitego człowieka" i dochodową restaurację, która pozwala mu ze spokojem patrzeć w przyszłość. Ze spokojem? Chyba jednak niezupełnie, albowiem uczciwy i prawomyślny Barney coraz częściej myśli o nadchodzącej śmierci. W obliczu zbliżającego się końca, jego życie jawi mu się jako nudna, wypełniona tylko obowiązkami męża, ojca i biznesmena egzystencja. Nie było w niej szaleństwa, spontaniczności, dreszczu prawdziwej emocji i ryzyka. Jedynym "ekscytującym" przeżyciem Barneya był przedślubny piętnastominutowy "romans" z podstarzałą prostytutką. Kasman obserwuje otaczający go świat. Widzi zachodzące zmiany w obyczajowości i moralności. To, co dla niego całe życie wydawało się święte, obecnie nie jest w cenie. Prawdomówność, wierność małżeńska to coraz bardziej relikty przeszłości. Kasman decyduje się więc na zerwanie z dotychczasowym stylem życia. Postanawia zorganizować schadzki z trzema przypadkowo spotkanymi kobietami...
Neil Simon napisał "Bożyszcze kobiet" tylko dla czterech aktorów. W postać Kasmana wcielił się Piotr Fronczewski. Aktor świetnie oddał stopniową przemianę bohatera - od przeraźliwie nieporadnego "sztywniaka" po swobodnego, pewnego siebie "casanovę". Równie znakomicie wywiązały się ze swego zadania Krystyna Janda w roli erotomanki, Ewa Gawryluk jako patologiczna mitomanka i Joanna Żółkowska, kreująca dojrzałą kobietę przerażoną tym, że postanowiła zdradzić męża. Każdy z bohaterów to odrębny, psychologicznie bogaty i nieodparcie komiczny typ charakterologiczny. Simon potwierdził tu swój znany nie od dziś zmysł obserwacji. Kolejne randki Barneya stały się także dla autora pretekstem do wyśmiania i demaskacji współczesnych mód obyczajowych. "Moda to często tylko zewnętrzny blichtr. Rzeczywistość wygląda o wiele mniej interesująco" - zdaje się mówić Simon. Wzajemne zrozumienie, potrzeba ciepła i serdeczności to wartości tak samo potrzebne jak sto, czy pięćdziesiąt lat temu. I to nie tylko przy rodzinnym stole, ale także w łóżku. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BOŻYSZCZE KOBIET
AutorNeil Simon
PrzekładMira Michałowska
2017.02.11 01:30:44
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego