Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NOTATKI DO ROMANSU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1996. 11. 24
  • 60 min

Nie znacie mnie, ale w ciągu 60 minut dowiecie się o mnie wszystkiego - mówi wprost do widzów bohaterka "Note on a Love Affair", sentymentalnej komedii, stanowiącej żartobliwą przestrogę przed manipulowaniem życiorysami innych ludzi. Dora Lang jest wziętą pisarką, choć niektórzy twierdzą, że czytają ją tylko osoby o specyficznej mentalności. Gdy zasiada do pisania nowej sztuki, nieoczekiwanie pojawia się jej były mąż. Nie widzieli się od 12 lat. Jim wyjechał do Australii, początkowo świetnie sie bawił, ale teraz nie ma się gdzie podziać. Licząc na swój męski wdzięk, który zawsze pomagał mu rozwiązywać życiowe problemy, namawia byłą żonę, by przystała na pewien układ. W zamian za wikt i opierunek będzie jej opowiadał z życia wzięte historyjki, które ona siłą swej wyobraźni przetworzy w fikcję literacką i zbierze pisarskie laury. Nagle w drzwiach staje drugi nieoczekiwany gość, młoda pomoc dentystyczna, która przyszła odebrać obiecaną jej książkę z dedykacją. Dora Lang wpada na jeszcze lepszy pomysł niż Jim. Postanawia zaaranżować romans swego byłego męża z "odświeżająco normalną" 28-letnią kobietą, by śledzić i opisywać kolejne jego etapy. Ukradkiem notuje wypowiedzi panny Hogarth, wyobraża sobie, co "ta mała" mogłaby powiedzieć na przykład w scenie uwiedzenia, sprawdza, jak kochanka poradzi sobie w klasycznej sytuacji niespodziewanego powrotu żony do domu. Przez dwa miesiące eksperyment rozwija się wspaniale, materiału starczy na sztukę i dwie powieści. Jednak życie nie jest literaturą, wydarzenia i uczucia wymykają się spod kontroli. "Biegamy wokół ciebie jak nakręcone zabawki" - buntuje się Jim. "Nie oczekuj, że będę się zachowywała jak postać z twojej sztuki" - mówi Jennie. Trójkąt złożony z kompletnie nie pasujących do siebie osób musi się rozpaść. Pytanie, w którym momencie wykorzystywanie ludzi do własnych celów staje się niemoralne - pozostaje otwarte. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NOTATKI DO ROMANSU
AutorFrank Marcus
PrzekładMarta Gill-Gilewska
2022.05.21 05:33:24
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor