Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIECI Z BULLERBYN

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1996. 09. 08
  • Barwny, 40 min

Na tej książce wychowało się wiele pokoleń. "Dzieci z Bullerbyn" (1946) to jedno z arcydzieł światowej literatury dla dzieci, zarazem jedna z najbardziej znanych spośród blisko 40 książek Astrid Lindgren. Szwedzka pisarka (1907-2002), doktor honoris causa kilku uczelni, w tym Uniwersytetu Warszawskiego, należy też do autorów najbardziej lubianych i popularnych wśród polskich dzieci, które w 1978 r. obdarzyły ją Orderem Uśmiechu. Autorka słynnej "Pippi Langstrump" często powtarza, że pisze dla tego dziecka, którym sama kiedyś była. Odwołuje się do przeżyć z własnego dzieciństwa, ze wspomnień czerpiąc inspiracje dla swojej twórczości. Kreuje jedyny w swoim rodzaju świat, wzniesiony na fundamencie mądrości, prawdy, wzajemnej życzliwości i przyjaźni. A na pytanie, czego chciałaby dzieci nauczyć, odpowiada z pokorą właściwą największym: "Ja niczego nie chcę ich nauczyć. Chcę tylko, żeby wiedziały, kim jest człowiek tolerancyjny, humanistyczny". "Dzieci z Bullerbyn" należą do nurtu powieści realistycznych, wspomnieniowych. Książka jest przesycona niczym nie skrępowaną radością życia, dziecięcych zabaw i przyjaźni, niegroźnych waśni i szczerych zadziwień światem. W adaptacji telewizyjnej z konieczności zostały uwzględnione tylko niektóre opowieści z życia maleńkiej osady Bullerbyn. O urodzinach Lisy i nadzwyczaj długiej drodze ze szkoły do domu. O szewcu panu Grzecznym, który wcale nie był grzeczny, i o Pontusie, jagniątku wykarmionym butelką, które nie dojrzało do wieku szkolnego. O tym, jak Lisa i jej przyjaciółki "od zaraz" chciały być dobre dla innych i jak trudno jest sprawić dorosłym przyjemność. O trollach, które może istnieją, Janie z młyna zaprzyjaźnionym z elfami i nocnej wyprawie dzieci na spotkanie z wodnikiem. Te dziwne opowieści, godzące racjonalność myślenia i bujną fantazję, znalazły najbardziej wiarygodnych wykonawców - dzieci. Spektakl zrealizowano w skansenie w Zubrzycy Górnej na Orawie i w pięknych górskich plenerach. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DZIECI Z BULLERBYN
AutorAstrid Lindgren
PrzekładIrena Wyszomirska
2020.07.19 00:12:19
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency