Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZAPA CZYLI ŚMIERĆ NA RATY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1996. 05. 22

Jeden z najbardziej znanych utworów Janusza Krasińskiego (ur. 1928), wybitnego prozaika i dramatopisarza. Najpierw powstało słuchowisko radiowe, pisane z myślą o prestiżowym festiwalu Prix Italia (premiera 1965). "Czapa" odniosła sukcesy w wielu radiofoniach świata, łącznie z BBC, radiem Paryż, Reykjavik i Tokio. Później pojawiła się sceniczna, rozbudowana wersja dramatu. Pokazał ją nasz rodzimy Teatr TV (z Tadeuszem Fijewskim, Janem Matyjaszkiewiczem, Józefem Kondratem) i telewizje zachodnie, wystawił studencki teatr "Hybrydy". Sztuka błąkała się po scenach prowicjonalnych, nigdzie nie znajdując naprawdę udanej realizacji. Dopiero po blisko 20 latach od chwili powstania pechową "Czapę" pokazał stołeczny, profesjonalny zespół Teatru Polskiego. Autor określił sztukę w podtytule jako "dramat wisielczy". Są w tej groteskowej historii o "śmierci na raty" i niedoszli wisielcy, i wisielczy humor. To bardzo charakterystyczne dla twórczości Janusza Krasińskiego. W warunkach ekstremalnych, nawet w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, jego bohaterowie potrafią zdobyć się na żart, humorystyczną ocenę rzeczywistości. Jest to nie tyle śmiech, co "nerwowy chichot". Dramat chwilami staje się komedią, najczęściej z gatunku "czarnych".
W więziennej celi dwóch wielokrotnych morderców czeka na zatwierdzenie wyroku śmierci. Zgodnie z procedurą od orzeczenia kary do jej wykonania musi upłynąć czas określony przepisami. Skazani wpadają na pomysł ustawicznego przesuwania terminu egzekucji. Dobrowolnie przyznają się do nie ujawnionych jeszcze zbrodni, co pociąga za sobą konieczność wdrożenia nowego śledztwa. A potem znowu: sąd, "czapa" i jeszcze dwa miesiące do zatwierdzenia wyroku - może w tym czasie coś się zdarzy, jakiś cud, rewolucja, nowa wojna albo nowa władza. Niestety, zasoby zamordowanych przez Kuźmę i Olesia osobników zaczynają się kurczyć. W dodatku klarowny układ ról i prosty mechanizm przedłużania życia zacina się, gdy w celi pojawia się Skazany - nie ma "czapy", a gotów jest umrzeć. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CZAPA CZYLI ŚMIERĆ NA RATY
Dramat
AutorJanusz Krasiński

Patrz także:
schowaj

2017.02.11 01:28:40
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych