Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKARB ZE SNU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1998. 03. 27
  • 44 min

Spektakl skomponowany z kilku baśni ze zbioru Leo Pavlata "Osiem świateł" oraz innych oryginalnych tekstów żydowskich, opatrzony muzyką na motywach oryginalnych żydowskich melodii, przesycony specyficznym humorem. Twórcy widowiska, pragnąc zapoznać dzieci z niektórymi aspektami tradycji, obyczajowości i religii żydowskiej, wskrzeszają jedyny w swoim rodzaju klimat chederu, czyli początkowej szkoły dla chłopców i funkcjonującego wedle starych zwyczajów domu i gminy, atmosferę starych uliczek, gdzie często wybuchają konflikty między Żydami a niechętnymi im gojami. Powoływanie się na Torę i Talmud, motyw snu lub proroczego widzenia, salomonowe wyroki ferowane przez sąd, a częściej przez mądrego i pobożnego Żyda - przybliżają widzom charakterystyczne elementy tamtej kultury i mentalności. Przewodnikiem po tym urokliwym świecie jest Jakub - najpierw chłopiec, potem młodzieniec - bystry i dociekliwy syn Ajzyka i Jente. Zadaje kłopotliwe pytania nauczycielowi, sam nieustannie wertuje święte księgi, czerpiąc z nich mądrość i dobrą radę na wszystkie życiowe kłopoty. Jako mały chłopiec fortelem zwycięża silniejszego - wymyślony przez niego podstęp sprawia, że osiłek i złodziej trafia do lochu. Jakubek wie, jak wykryć prawdziwego złodzieja i sprawiedliwie rozsądzić spór między rzeźnikiem a zielarzem. Albo - jak udowodnić, że jagnię, które wygląda jak pies, jest dzieckiem owcy. Gdy żądny zemsty złodziej oskarża młodzieńca o kradzież chleba w czas głodu, za co grozi śmierć, Jakubek sprytnym sposobem umie dowieść przed sądem, że nikt nie jest bez winy, więc karać najmniej winnego nie wolno. I nikt nie może się oprzeć jego mądrości i urokowi, z wyjątkiem pewnej rudej, pyskatej Ryfki. Oczywiście, do czasu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
OSIEM ŚWIATEŁ
AutorLeo Pavlat
PrzekładAndrzej Czcibor-Piotrowski
2020.06.11 00:11:44
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor