Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LITWO, OJCZYZNO MOJA...

 • Serial dokumentalny - fabularyzowany
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film oświatowy, Film biograficzny
 • Barwny,

Mini serial powstał z inicjatywy Ogólnopolskiego Klubu Miłośników Litwy, organizacji społecznej, której celem jest budzenie emocjonalnej więzi między Polakami i Litwinami, szukanie tego co łączy, nie dzieli. Pomysłodawcą zarysu scenariusza jest Tomasz Krzywicki, autor znakomitego przewodnika "Szlaki Mickiewicza" zachęcającego do odwiedzania miejsc związanych z poetą z racji 200. rocznicy urodzin wieszcza. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

KRAJ LAT DZIECINNYCH (1)

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  1998
 • 23 min

Poetycka opowieść o dzieciństwie i młodości Adama Mickiewicza, skierowana głównie do młodych widzów. Przywołując fakty z biografii poety autorzy starają się odbrązowić postać wieszcza, nie ujmując przy tym nic z jego talentu. Pokazać, że jego dorastanie przebiegało w warunkach, w jakich wychowywała się większość chłopców z jego środowiska, z jego epoki. Co więcej, zamierzeniem realizatorów jest przekonanie współczesnej młodzieży, że Mickiewicz - chłopiec i młodzieniec - jest im bliższy niż się powszechnie uważa na podstawie wiedzy przekazywanej w szkole. Przeżył beztroskie dzieciństwo w Nowogródku, pierwsze doświadczenia szkolne w placówce prowadzonej przez o.o. dominikanów, bawił się z innymi dziećmi, bywał niesforny - o tym okresie opowiada pierwsza część tryptyku. Autorzy usiłują odtworzyć klimat miejsc, gdzie się urodził i wychował, przez pryzmat których odbierał obraz świata i kształtował swoją osobowość. Inscenizowane obrazy z życia Adama Mickiewicza uzupełnione są fragmentami jego poezji - mówionej i śpiewanej. Jak dowodzą najnowsze badania twórczości wieszcza, wiele jego wierszy powstało pierwotnie jako teksty piosenek, śpiewanych np. podczas majówek filaretów. By przekonać widzów o dużym podobieństwie między osobowością młodych ludzi niegdyś i obecnie, autorzy filmu oprawili poezję twórcy "Pana Tadeusza" w nowocześnie brzmiące rytmy, utrzymane w stylu rap czy hip-hop. Jeden z utworów wykonuje np. Kalina Kalczyńska, laureatka tegorocznych opolskich debiutów; swoją interpretację "Ody do młodości" przedstawi zespół Myslovitz.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Obsada aktorska
   
  Larisa Buchalienko
   
  Witalij Bitiejko
   
  Denis Bystrik
   
  Arciom Bystrik
   
  Aleksander Bystrik
   
   
  Aleksander Sosnowski
   
  Mikołaj Nazarienko
   
  Anastazja Cariuk
   
  Aleksandra Buchalienko
   
  Włodzimierz Sorokopyt
   
  Jan Silinko
   
  Helena Waszkiewicz
   
  Tomlina Kret
   
   

MŁODOŚĆ GÓRNA I DURNA (2)

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  1998
 • 23 min

Drugi odcinek biograficznego filmu o Adamie Mickiewiczu, przedstawiającego świat poety w sposób prosty i przystępny, ale nie trywialny, dotyczyć będzie lat 1815-1820. Średnio zdolny chłopiec rozpoczyna studia na uniwersytecie wileńskim. Nawiązuje przyjaźnie, angażuje się w działalność organizacji studenckich, poznaje smak miłości i odrzucenia.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

BURZLIWEGO WIEKU NIEPOKOJE (3)

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  1998
 • 23 min

Opowieść o dziecięcym i młodzieńczym okresie życia Adama Mickiewicza zamyka przypomnienie wydarzeń z lat 1820-1824. Wieść o ślubie jego wielkiej i nie spełnionej miłości Maryli Wereszczakówny oraz śmierć matki przyspieszyły duchowe dojrzewanie poety. Proces filomatów i filaretów burzy spokój jego egzystencji. Mickiewicz, oskarżony i aresztowany, zostaje ostatecznie skazany na wydalenie z Litwy. Wyjazd z rodzinnych stron na tułaczkę po Europie kończy trzyczęściowy dokument. Litwa oraz doświadczenia lat dzieciństwa i młodości są o tyle ważne i godne przypomnienia, że zadecydowały o wrażliwości Mickiewicza, a patriotyczne wychowanie - o ukształtowaniu się silnych uczuć patriotycznych. Do przeżyć tamtego okresu - zapamiętanych miejsc, sytuacji i zdarzeń - odwoływał się już jako dojrzały twórca.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2022.09.18 00:32:20
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego