Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LISTONOSZ Z KSIĘSTWA SEBORGII

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Reportaż
 • 30 '

Bohaterem filmu jest Roman Żołędziejewski, listonosz z Kłodawy, małej miejscowości nieopodal Gorzowa Wielkopolskiego. Człowiek ten na pozór niczym nie różni się od innych. Jednak jego osobowość i własny świat, w którym żyje, zasługują na uwagę. Kilkanaście lat temu pan Roman podjął korespondencję z wielkimi tego świata, osobami, które jak można by sądzić, nigdy nie zainteresują się listonoszem z prowincjonalnego polskiego miasteczka.Tymczasem na wiele listów wysyłanych, m. in. do papieża, prymasa, kardynałów, prezydentów i ambasadorów, zaczęły napływać odpowiedzi. Wkrótce oprócz kurtuazyjnej wymiany grzecznościowych kartek, pojawiły się zaproszenia na bankiety i spotkania w szacownych placówkach, nierzadko ambasadach egzotycznych państw. Działania podjęte przez pana Romana były sposobem na uporanie się z własną samotnością. Ten trzydziestoparoletni mężczyzna mieszka z matką, ma niewielu znajomych, nie ma przyjaciół. By zapełnić pustkę sam do siebie pisał, wysyłał, a z racji tego, że był listonoszem - też doręczał listy. Jest samotnikiem wyobcowanym ze środowiska, autorem wierszy wyrażających smutek, opuszczenie, alienację - świat bez barw i słońca - świat jego duszy. Roman Żołędziejewski nie wyróżnia się inteligencją. Nie potrafił odnaleźć się w świecie, ale zdołał nawiązać stosunki z niedostępną przeciętnym ludziom sferą dyplomacji, z głowami państw i kościołów. Nie zna języków obcych, nie bywał za granicą. Dzięki oryginalnemu pomysłowi stworzył sobie namiastkę bliskości z drugim człowiekiem, jego świat stał się o wiele bogatszy. Pan Roman jest obiektem podziwu i zazdrości, a nawet zawiści okolicznej ludności. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:58:40
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego