Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FRANCISZKAŃSKI SPONTAN

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Barwny, 25 min

Rury, deski, śruby, gwoździe, zwoje materii, liny. Choinki przywiezione przez żołnierzy. Wszystko to w ruchu. Siekierami, kluczmi francuskimi, młotkami, śrubokrętami skręcane, składane, podciągane, pasowane, ustawiane - w całość. Potem pojawiają się wydobyte z magazynu figury. Obmyte z kurzu trafiają na swoje miejsca: skrzydlaci aniołowie dmiący w trąby, owieczki, wół i osioł,Trzej Królowie, wielbłąd. Jest Matka Boska, św. Józef, pastuszkowie. Na koniec, w najważniejszym miejscu, staje żłóbek. W nim Dzieciątko. Za jego główką - srebrna folia, na której zapłonie czerwone światło. Światła palą się też na niebie i wokół stajenki. Załamują się w wodzie ciurkającej w strumyczku. Dzieło skończone. Wkrótce przybędą tysiące wiernych i ciekawskich, by podziwiać efekt mrówczej pracy, wspólnego wysiłku i radości tworzenia braci franciszkanów: największą w Europie szopkę, stawianą co roku w ich bazylice w Katowicach-Panewnikach. Autorka filmu pozwala widzom zobaczyć etapy tej pracy, zaskakując scenami, których nikt by się pewnie w bazylice nie spodziewał. Jednocześnie z gromady zakonników wybiera kilku, by opowiedzieli o swojej drodze do zakonu, klasztornym życiu, znaczeniu szopki i Dzieciątka. I znów zaskoczenie: ci młodzi, pełni radości i energii chłopcy są zaprzeczeniem stereotypowego wyobrażenia o mnichach. Czymże zaś jest ów tytułowy "franciszkański spontan"? Bracia mówią, że to przekazanie sterów swojego postępowania Duchowi Świętemu. To działanie oparte na żywiołowości i improwizacji, ściśle związane z radosną franciszkańską filozofią. Jego skuteczność ocenić można po owocach. Jednym z nich jest szopka, jakiej nie ma nigdzie indziej. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1999
  Szczecin (Mały Przegląd Form Dokumentalnych)-Wyróżnienie honorowe
2024.03.01 01:19:06
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.