Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRAWDZIWA HISTORIA GUŹCA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Barwny, 23 min

Przed wyjazdem do ogrodu zoologicznego w San Diego pięć guźców z warszawskiego zoo przebywało w Powsinie na kwarantannie. Podczas załadowywania ich do klatek jeden wymknął się na wolność i znalazł się na polach między lasami Kabackim i Powsińskim. Jego sensacyjna ucieczka trafiła na pierwsze strony gazet. Los zwierzęcia przez kilka miesięcy pasjonował warszawiaków.Tropiono go, organizowano nagonki, przeczesywano lasy, szukano śladów na polach. Bezskutecznie, ku radości tych, którzy życzyli zwierzakowi powodzenia na wolności. Co jednak się z nim stało? Specjaliści twierdzą przecież, że afrykańskie stworzenie nie zdoła przeżyć zimy poza ogrodem zoologicznym.Na kanwie tych zdarzeń autorzy filmu snują własną, prawdziwą historię guźca. Zaczyna się ona od opisu ucieczki. Potem do poszukiwań wkraczają żołnierze, z niechęcią jednak, gdyż - jak przypuszczają - spacyfikowanie afrykańskiej świni może przeszkodzić w przyjęciu Polski do NATO. Sylwetkę guźca przybliża następnie widzom liczne grono naukowców, których zdaniem to pradawne i niezwykłe zwierzę odegrało niebagatelną rolę w dziejach ludzkości, o czym świadczą wykopaliska, mity greckie, teksty sumeryjskie i Biblia. Swoje w jego sprawie wtrącają również artyści i politycy, dzieci i ludzie z ulicy, no i ci, którzy nie ustają w poszukiwaniach. A tropy uciekiniera prowadzą w różne strony. Jedni utrzymują, że znalazł się w więzieniu, gdzie czuje się wyśmienicie. Inni jednak zaklinają się, że schronił się w zakonie, a jeszcze inni, że w szpitalu psychiatrycznym. Może zresztą wstąpił do nieba? Film, utrzymany w konwencji szalenie poważnego dokumentu, jest zabawną, chwilami groteskową opowieścią, z której widz z całą pewnością prawdy o guźcu się nie dowie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1998
  Nowogard (Ogólnopolski i Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego "Ekofilm")-Nagroda Specjalna
 • 1998
  Nowogard (Ogólnopolski i Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego "Ekofilm")-Nagroda Specjalna
2017.02.11 02:56:49
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski