Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRYSIA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1990
 • Beta; 25'

Film opowiada o polskiej rodzinie, która przez dwa lata hitlerowskiej okupacji ukrywała grupę ok. 40 Żydów w wybudowanym przez siebie schronie i która wraz z mieszkańcami schronu została rozstrzelana przez Niemców. Bohaterkami są dwie kobiety, które jako jedyne uszły z życiem z tej masakry.
Krysia - to wbrew pozorom nie dziewczyna. Tak - od słowa kryjówka - nazwano miejsce, w którym znalazło schronienie 34 Żydów. Krysię zbudowano na warszawskiej Ochocie, w ogrodzie, pod szklarnią. Istniała dwa lata. Niestety, z ukrywających się w niej nie ocalał nikt. Za istnienie Krysi zapłaciły też życiem cztery osoby z rodziny, która ją zbudowała. Przed wojną na Ochocie żyły tysiące Żydów. Wiosną 1941 roku musieli opuścić swoje mieszkania, sklepy, zakłady usługowe. Zniknęli z ulic i sprzed bożnicy, wzniesionej w okolicach dzisiejszej ulicy Radomskiej. Zostali zamknięci w getcie. Halina Wolska - dziś Michalecka - prowadziła sklep przy Marszałkowskiej. W pobliżu miała sklep kobieta o imieniu Maria. Przychodziła do pani Haliny. Wypytywała ją, gdzie mieszka, z kim, jak duże jest mieszkanie. W końcu spytała, czy nie przyjęłaby do siebie pewnej krawcowej. Rodzice pani Haliny, państwo Wolscy, zgodzili się. Krawcowa, młoda dziewczyna, miała kontakty z gettem. Janusz Wolski, syn gospodarzy, pojechał tam z nią. Potem przywieźli ludzi "zza muru". Początkowo ukryto ich w piwnicy. Potem powstała Krysia. Wszystko było świetnie zorganizowane. Miejsce na Krysię też wybrane doskonale. Pomyślano nawet o tym, by dostarczanie ukrywającym się żywności nie zwróciło niczyjej uwagi. Robiono to przez otwarty w tym celu sklep spożywczy. Życie 34 osób, stłoczonych w niewielkim pomieszczeniu pod ziemią, nie było łatwe. A jednak Żydzi - dotąd nie udało się ustalić nazwisk większości z nich - dobrze je sobie zorganizowali. Po zapadnięciu zmroku wychodzili do ogrodu na spacer. Dni - w kryjówce - mieli wypełnione przeróżnymi zajęciami. Uczyli się języków obcych. Historyk Ringelblum, który przebywał w Krysi z żoną i dziesiecioletnim synem, pisał. Janusz Wolski dostarczał jego prace do getta. Do dziś ocalało jego opracowanie o stosunkach-polsko żydowskich w czasie II wojny światowej oraz o sytuacji Żydów w gettach w Polsce, dostarczone zresztą do Stanów Zjednoczonych. W marcu 1944 roku przed dom Wolskich przyjechała niemiecka żandarmeria. Ktoś - do dziś nie wiadomo kto - musiał poinformować Niemców, że przechowują Żydów. Wolskich zabrano, a także ich krewnego, który także uczestniczył w utrzymywaniu Krysi. Szukając jej rozbijano kolejne szklarnie. Tymczasem Janusz Wolski pobiegł ostrzec ukrywających się. Zamknął się z nimi i razem został wywleczony z kryjówki, potem - uznany za Żyda - zgładzony z całą grupą. Izraelski Instytut Pamięci Narodowej Yad Washem uhonorował Wolskich medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W gaju przed Instytutem posadzono drzewa opatrzone tabliczkami z ich nazwiskiem. Historię Żydów z Ochoty, Krysi i ludzi z nią związanych opowiadają w filmie: Halina Michalecka i Wanda Szadurska z domu Wolskie, mieszkanki Ochoty Cecylia Szablińska, Felicja Sobkowska i Zofia Goźlińska, pisarz Henryk Gryberg oraz historycy Teresa Perkowska i Kazimierz Józef Wroniszewski. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1990
  Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Nagroda Specjalna Ośrodka Telewizji Polskiej w Łodzi
2017.02.11 02:17:59
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor