Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MATERIA PRIMA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1991
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • 30 '

Film z serii "Portrety obowiązkowe" pod red. Emila Orzechowskiego. Realizowany był w trakcie prób Krystiana Lupy do przedstawienia "Malte". Krystian Lupa to dziś, obok Jerzego Grzegorzewskiego, bodaj najoryginalniejszy reżyser działający na profesjonalnej scenie dramatycznej. Jego specyficzną cechą jest tworzenie teatru autorskiego, w którym sam dokonuje adaptacji i tłumaczeń, projektuje scenografię i kostiumy, rysuje szkice scen i sytuacji, portrety bohaterów. Inną, równie ważną cechą jego działalności jest porzucenie literatury dramatycznej na rzecz przenoszenia na scenę utworów prozatorskich. Pod koniec 1991 r. wyjątkowym wydarzeniem teatralnego Krakowa stała się premiera widowiska Lupy "Malte alboTryptyk Marnotrawnego Syna" na scenie kameralnej Starego Teatru. Był to spektakl niezwykły. Reżyser dokonał inscenizacji "Pamiętników - Malte Lauridsa Brigge" Reinera Marii Rilkego, "obudowując" je dwoma innymi opowieściami tego pisarza - "Ewaldem Tragy" i "Historią opowiedzianą ciemności". Całość, będąca próbą zapisania stanów duszy młodego, nadwrażliwego człowieka, trwała blisko 12 godzin i w wydaniu premierowym wypełniała dwa wieczory, a w następnych - trzy. Premierę poprzedziły miesiące pracy nad przekształceniem materii literackiej w sceniczną. Pracy bardzo specyficznej. Lupa bowiem przystępuje do niej bez scenariusza. Tworzy w trakcie prób. Odrzuca po drodze wątki poboczne, dążąc do wykreowania bohaterów z krwi i kości, a zwłaszcza wydobycia z powieści samej jej istoty, najważniejszego przesłania. Realizator filmu towarzyszył reżyserowi podczas przygotowywania "Maltego" dokonując na taśmie zapisu jedynego w swoim rodzaju procesu tworzenia, w którym jest miejsce i na rozmowy o każdym szczególe, i na śledzenie przelatującej muchy. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:23:47
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.