Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JANUSZ PIEKAŁKIEWICZ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 44 min

Ci, którzy go znali, mówią, że był postacią fascynującą - ogarnięty wielką pasją, niezwykle pracowity, rzetelny w tym co robił, miłujący prawdę, a przy tym bardzo przystojny i ujmujący w obejściu. W 1948 roku Janusz Piekałkiewicz wstąpił na Wydział Reżyserii łódzkiej szkoły filmowej. Po trzech latach usunięto go ze studiów za poglądy niezgodne z ówczesną linią polityczną. Szczególnie obciążała go służba w Biurze Informacji i Propagandy AK i udział w powstaniu warszawskim. Potem jakiś czas pracował jako asystent reżysera. Pisał scenariusze filmów popularno-naukowych, lecz jego widzenie dziejów nie znajdowało akceptacji aparatu Urzędu Kinematografii. Przeniósł się do Zakopanego. Był przewodnikiem tatrzańskim i nadal pisał scenariusze, bez szans na realizację. Jesienią 1956 roku postanowił opuścić kraj. Uciekł wojennym szlakiem kurierskim. Przedostał się na Węgry właśnie w czasie, gdy wybuchło tam powstanie. Razem z powstańcami i uciekinierami znalazł się w obozie internowanych w Wiedniu. Potem wyjechał do Paryża, Londynu, by ostatecznie osiąść w Niemczech, gdzie zmarł 9 marca 1988 roku. Przez całe dorosłe życie uparcie dążył do zrealizowania swego największego marzenia: napisać na nowo niedawną historię, zrobić filmową dokumentację II wojny. W efekcie pozostawił po sobie spuściznę imponującą: ponad dwadzieścia książek precyzyjnie i obiektywnie opisujących różne epizody II wojny światowej i filmy dokumentalne, zwłaszcza zaś "Polnische Passion" i zrealizowany dla Hessischer Rundfunk 26-odcinkowy dokument "Szpiedzy, agenci, żołnierze. Tajne służby II wojny światowej", za który w 1969 roku otrzymał główną nagrodę, Złotą Nimfę, na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Monte Carlo, a która to statuetka stała się jego własnością dopiero 11 lat później. Bardzo starannie zrealizowany film przedstawia postać i życie Janusza Piekałkiewicza poprzez wspomnienia o nim i jego dzieła. O losach bohatera, jego pasji twórczej, konsekwencji w dążeniu do celu, poglądach, postawie, zawodowej uczciwości, metodach pracy, opowiadają w nim Olena i Włodzimierz Kasprowiczowie, Jerzy Kaniewicz (Tadeusz Mieleszko), towarzyszka życia Piekałkiewicza Helga Muller-Steinhauser i jego niemieccy wydawcy - Ursula Lubbe, Gunther Deschner i Hans Schindler. Realizatorzy wykorzystali w nim wyjątki z zarejestrowanego na taśmie wywiadu Piekałkiewicza dla Radia Wolna Europa oraz fragmenty jego filmów "Polnische Passion" i "Montmartre, Planquadrat H 18" - jednego z odcinków nagrodzonego w Monte Carlo cyklu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.05.20 00:11:42
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych