Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KORNEL FILIPOWICZ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1993
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 42 min

Pełen krąg - od niepodległości do niepodległości - zatoczyły dzieje ojczyste podczas życia bohatera filmu. Filipowicz urodził się w 1913 roku, ostatnim przed wielką wojną, której finałem było odrodzenie Rzeczpospolitej. Zmarł w roku 1990, pierwszym roku budowy nowej i trudnej codzienności. Debiutował trzykrotnie, jako poeta - konspiracyjnym tomem wierszy "Mijani" w 1943, nowelista - zbiorem opowiadań"Krajobraz niewzruszony" w 1947, wreszcie powieściopisarz - "Nauką o ziemi ojczystej" w 1955 roku. Wykaz jego twórczości obejmuje w "Słowniku bibliograficznym" 40 pozycji. Dłuższa jest lista wybranych studiów, artykułów i recenzji poświęconych pisarskim dokonaniom autora "Romansu prowincjonalnego", "Pamiętnika antybohatera" i "Ogrodu pana Nietschke", najdoskonalszych, zdaniem krytyki, mikropowieści Filipowicza. Jednak nie tylko jego pisarstwu poświęcony jest program. Wybitni pisarze i intelektualiści, znajomi i przyjaciele bohatera, m.in. Jan Józef Szczepański, Wisława Szymborska, Jerzy Turowicz, Ewa Lipska, Jan Błoński wspominają także życiowe dokonania i polityczną działalność Kornela Filipowicza, seniora i moralnego autorytetu środowiska pisarskiego w trudnych także dla kultury latach osiemdziesiątych. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:22:21
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.