Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JOANNA SARAPATA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1994
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • 25 min

We Francji Joanna Sarapata znalazła się 12 lat temu. Do łódzkiej ASP zdawała dwukrotnie, za pierwszym razem nie przyjęto jej teczki z rysunkami, za drugim - zabrakło jej czterech punktów. Wysłała więc swoje prace do Ministerstwa Kultury Francji i... otrzymała zaproszenie do Paryża. Celująco zdała egzaminy do paryskiej Akademii Sztuki. Studia szły jej bardzo dobrze, zajęcia praktyczne ukończyła już po drugim roku. Ogromnym wyróżnieniem było dla niej zachowanie jej 11 obrazów w archiwum paryskiej akademii. Początkowo swoje rysunki wystawiała w restauracjach, później w galeriach. Na początku jej sytuacja finansowa była bardzo trudna, dlatego też akwarele zaczęła malować na szarym, pakowym papierze. Okazało się, że dało to ciekawy artystycznie efekt. Dzisiaj, mimo że powodzi jej się dobrze, często wraca do malowania na szarym papierze. Wyszła za mąż za Francuza, z którym wyjechała na południe kraju. Jak sama mówi, wspaniałe barwy południowej Francji i wielka miłość sprawiły, że zaczęła używać kolorów, przedtem posługiwała się tylko czarną kreską. Maluje tylko przy naturalnym świetle, najlepiej lubi to robić zimą i jesienią. W czasie pracy prawie zawsze słucha Mozarta. Jej pastele, gwasze i akwarele wystawiane były w Monachium, Zurychu, Paryżu, Genewie. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:14:02
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor