Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻYCIE ZAMKNIĘTE NA KŁÓDKĘ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1984
 • 18 min

Krótka opowieść o wzajemnym niezrozumieniu i wiele lat trwającym konflikcie pomiędzy ludźmi mieszkającymi w małej miejscowości gdzieś w Polsce. Surowa, zimowa sceneria potęguje przygnębiajace wrażenie, które wywołują wypowiedzi bohaterów filmu. Ona - starsza kobieta mieszkająca wraz z chorą córką w dużym, zrujnowanym, budzącym grozę pałacu. Oni - mieszkańcy wsi. Ona uważa, że wszyscy sprzysięgli się przeciwko niej. Stale ją obserwują, śledzą, podsłuchują, naradzają się, jakby tu jej zaszkodzić. Zniszczyli jej radio, aby odciąć ją od świata. Wybijają okna. Ona mieszka wraz z niesprawną fizycznie i umysłowo córką w jednej izbie. Kiedy musi gdzieś wyjść - po chrust czy do sklepu - zamyka córkę na kłódkę. Często nie mają co jeść. Oni wspominają, że wszystko było dobrze, dopóki żył jej mąż. Po śmierci męża trudno z nią nawiązać kontakt. Jej córka skończyła szkołę, była normalną dziewczyną. Kiedyś pracowała w szklarni i nagle dostała ataku. Pobiła szyby, zawieziono do szpitala psychiatrycznego. Ale matka ją stamtąd zabrała i teraz więzi w walącym się pałacu. Autorka filmu, który w 1984 roku otrzymał Grand Prix na Festiwalu Filmów w Tampere (Finlandia), nie zajmuje żadnego stanowiska, przedstawia jedynie zachowanie i odczucia obu stron. Ukazuje smutek, w jakim żyją dwie kobiety mieszkające w ruinach. Ale one przyzwyczaiły się już do tego smutku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1984
  Tampere (Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Grand Prix
2017.02.11 02:42:08
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor