Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CHŁOPIEC Z WYSPY

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1994
 • Gatunek:
  Dokument fabularyzowany
 • 17 min 50 sek

Najbardziej dokucza mu ciemność. Boi sie wtedy zwierząt, psów i duchów. Wydaje mu się, że duchy idą za nim i przed nim. A psy, całkiem realne i groźne, przychodzą zza Wisły, by na jego wyspie polować na zające. Jego wyspa ma 2 km długości i 500 m szerokości. Kiedyś żyło na niej więcej ludzi. Ich opuszczone domy powoli, lecz nieubłaganie, popadają w ruinę. Janusz - bohater i narrator filmu - ma 12 lat. Mieszka z rodzicami na wyspie leżącej w środkowym biegu Wisły, 140 km od Warszawy. W jego domu nie ma prądu, a przy drodze nie ma latarni. Boi się więc ciemności. Lekcje odrabia przy świeczce lub lampie naftowej. Nie ogląda telewizji. Może co najwyżej słuchać radia - jest na baterie. Uczy się, łowi ryby, pomaga rodzicom w obrządku. Nie bawi się. Nie ma z kim. Codziennie rano w drodze do szkoły płynie łodzią na ląd. Potem jeszcze musi pokonać ponad 3 km, pieszo lub autobusem. Zabiera mu to - w zależności od pory roku i pogody - godzinę lub półtorej. Kiedy wraca, na brzeg wychodzą jego psy, Mucha i Szarik. W ich towarzystwie czuje się raźniej. Wiosną Januszowi jego wyspa wydaje się piękna jak raj. Czasami ma jednak ochotę ją opuścić i popłynąć łodką aż do morza. Ale nie wspomniał o tym w wypracowaniu, kiedy pani kazała opisać swoje marzenia. Napisał, że chciałby zostać marynarzem i polować na rekiny, bo ich nie lubi za to, że zjadają inne ryby. Nie był jednak w tym wypracowaniu do końca szczery. Bo przecież ma też inne marzenie, związane ze swoją wyspą.Głownym marzeniem małego bohatera filmu jest zelektryfikowanie ostrowu.br>Źródło: www.tvp.com.pl

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1994
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych; do roku 2000 Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Brązowy Smok
  w kategorii filmu dokumentalnego
2017.02.11 02:32:44
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego