Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRWOGA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1993
 • Barwny, 27 min

Mężczyzna mówi, że trwoga naszła go wraz z pierestrojką. Zaczęło brakować pieniędzy. Płacili tak mało, że nie starczało na utrzymanie rodziny. Przyjechał do Polski, gdzie miesięcznie może zarobić pięć, sześć razy więcej niż w rodzinnym Mińsku. Początkowo chciał tylko zapracować na trochę rzeczy: dżinsy dla syna, dżinsową spódnicę dla córki. Jeśli jednak nadarzała się okazja, znów jechał do Warszawy. Żałuje tylko, że praca jest nieregularnie i tak daleko od rodziny. Zbiorowi bohaterowie filmu: mężczyźni, kobiety zza wschodniej granicy. Białorusini, Rosjanie. W Polsce znaleźli szansę na lepszy byt. Wielu ma wykształcenie, często wyższe, pracują jednak na budowach. Po dziesięć godzin dziennie. Są traktowani jak ludzie drugiej albo i trzeciej kategorii. Wymaga się od nich więcej niż od polskich robotników, a płaci dużo mniej. Godzą się na to. Nie mają wyjścia. Miesiącami koczują w prymitywnych warunkach - w prowizorycznie przystosowanych pomieszczeniach gmachów, które budują, lub w robotniczych hotelach. Przeliczają ruble na dolary, złotówki na ruble, złotówki na dolary. Byle zapewnić dzieciom właściwe wyżywienie, lepszy byt. Albo zapracować na własne studia, lepszy start w zmieniającą się przyszłość. Niektórzy znaleźli lżejsze zajęcie, jak dwie striptizerki i ich kolega ze wspólnie wynajmowanego pokoju. Skończył studia menedżerskie uprawniające go do reżyserii przedstawień teatralnych, lecz z tak nową specjalnością w byłym ZSRR nie znalazł zajęcia. Przyjechał do Warszawy. Wydało mu się, że jest w Ameryce.Pracował na roli, potem na budowie. Wreszcie spotkał ulicznych grajków i przyłączył się do nich. Gra na gitarze w podziemnych przejściach.Tęsknią za bliskimi i domem. Tam u nich już też jest lepiej.Przeżyli szok, kiedy dokonywał się rozrachunek z partią, ale potem zrobiło się weselej, ludziom rozwiązali ręce. Gdybyż tylko poprawiła się sytuacja ekonomiczna! Mężczyzna, który w filmie pierwszy pojawił się przed kamerą, zwierza się: szczęście to nie to, że masz samochód i wszystko w mieszkaniu; najgorsza jest ta trwoga w duszy, która przyszła razem z pierestrojką, nie chciałbym jej odczuwać. Z pokorą więc znosi wyzysk, poniewierkę i tęsknotę. Film próbuje pokazać, czym jest zarobkowa emigracja przybyszów z rozległych terenów byłego Związku Radzieckiego, kim są ci ludzie i jakie motywy nimi kierują. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1993
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych; do roku 2000 Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Dyplom Uznania
2017.02.11 02:32:33
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski