Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

203 SPRAWIEDLIWYCH

 • Tytuł alternatywny: DWUSTU TRZECH SPRAWIEDLIWYCH
 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1985
 • Czarno-biały, 35 mm, 16 mm, 255 m, 9 min

Wspomnienie wydarzeń, jakie rozegrały się w kieleckiej wsi Michniów podczas hitlerowskiej okupacji. Oddział żandarmerii dowodzony przez Meiera w odwet za wysadzenie pociągu z Niemcami przeprowadził pacyfikację Michniowa. Wstrząsającą wymowę filmu pogłębia jego strona formalna. Mieszkańcy wsi, którym udało się przeżyć, opowiadają dziś o tragedii w formie modlitwy, błagając Boga o pamięć o pomordowanych. Wymieniają nazwiska, imiona, okoliczności, w jakich zginęli - torturowani, męczeni, spaleni w stodole. "Było ich - pamiętaj - 203. . . Dlatego pamiętaj o Meierze. . . Odnajdź go, gdziekolwiek się ukrył. . . i rozlicz go. . . " Żałobnie czarny ekran tylko w części wypełniają kadry, przedstawiające modlących się i zdjęcia pomordowanych.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1986
  Kraków (Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda za próbę odnowienia form dokumentalnych
2017.02.11 02:31:20
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency