Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TESTAMENT

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1969
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 28 min

Opowieść o życiu i twórczości Tadeusza Borowskiego, poety, prozaika, publicysty, "świadka epoki pieców", człowieka, który doświadczył tego, czego żaden człowiek nigdy nie powinien przeżyć - obozów zagłady. Urodził się w listopadzie 1922 roku w Żytomierzu na Ukrainie. Dziesięć lat później jego rodzina osiedliła się w Warszawie. W jego młodość okrutnie wdarła się wojna. Zdał maturę na tajnych kompletach, a w 1943 roku został aresztowany i wywieziony do Oświęcimia. Nieopodal, w obozie kobiecym, zamknięto jego narzeczoną i wielką miłość, Marię. Nieludzkie warunki i upodlenie, jakim zostali poddani więźniowie, nie osłabiło jego uczucia do ukochanej, woli życia i nadziei, bez której przetrwanie nawet jednego dnia w tym przerażającym miejscu nie byłoby możliwe. Nie przestał też pisać wierszy. Po wyzwoleniu w 1945 roku krótko przebywał w amerykańskim obozie dla byłych więźniów w Monachium. W 1946 roku wrócił do kraju. Stworzył cykl opowiadań "Pożegnanie z Marią" i "Kamienny świat", z reporterską wnikliwością i realizmem obnażających mechanizmy moralnej deprawacji w warunkach obozów koncentracyjnych. Bez uprawiania martyrologii ukazywał kryzys tradycyjnych wartości humanistycznych, upadek człowieka zdolnego do zaakceptowania i przystosowania się do nawet najbardziej przerażającego w swym okrucieństwie systemu. W filmie znalazły się materiały ikonograficzne, związane z dzieciństwem i wczesną młodością pisarza, m.in. zdjęcia rodzinnego domu przy ulicy Skaryszewskiej w Warszawie. Ponadto archiwalne materiały filmowe i dokumenty z okresu wojny i okupacji, zrealizowane m.in. w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu i Dachau. Komentarzem do zatrważającego obrazu hitlerowskiej machiny śmierci, "najbardziej krwawej bitwy" II wojny światowej są fragmenty prozy i wierszy Tadeusza Borowskiego w interpretacji Piotra Pawłowskiego. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1970
  Kraków (Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji "Srebrny Lajkonik"
  dla najlepszego filmu telewizyjnego
 • 1971
  Tours (MFF)-Nagroda Jury
2020.12.04 00:15:43
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor