Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZBRODNIA KATYŃSKA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1991
  • Czarno-biały, 41 min

Katyń. Nazwa tej miejscowości była wyklęta w czasach PRL. Jako hasło znalazła się tylko w jednym wydaniu encyklopedii PWN z 1958 roku - w notce odpowiedzialnością za zbrodnie obarczono Niemców. Kiedy w 1989 roku jeden z periodyków umieścił to słowo na okładce kwietniowego numeru w kontekście Miesiąca Pamięci Narodowej; publikacja wywołała głębokie i głośne oburzenie Wiesława Górnickiego, publicysty i oficjalnego doradcy generała Wojciecha Jaruzelskiego. Z narodowej pamięci nazwa Katyń, była bowiem rugowana bezwzględnie i konsekwentnie. "Mogiłami znaczona jest historia Polski. Takiej mogiły... jeszcze nie było" - od tych słów zaczyna się wstrząsający film dokumentalny Macieja Sieńskiego ukazujący zarówno samą zbrodnię jak i historyczne okoliczności, w których do niej doszło. Oszczędnymi środkami dokumentalisty, bez odwoływania się do emocji, wywołuje przytłaczające poczucie politycznego osamotnienia polskich oficerów, których jedyną winą była wiara w sens słów: "Bóg, Honor, Ojczyzna".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.01.12 00:07:17
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego