Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WSZYSTKO PO DRODZE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1992
  • Barwny, 29 min

Mieszka daleko od miasta, w małej drewnianej chałupie, w okolicy, która dziwnie przyciąga ludzi wiedzionych pragnieniem, by nie zmarnować życia. Zaszył się tam, by przeczekać, przemyśleć, zdumiony tym, co dzieje się w świecie i ludziach. Czy uciekł? Ciągle uciekał. Najpierw próbował jako chłopiec, z kolegami. Chcieli się kajakiem wydostać z Polski. Złapali ich. Z opresji wyciagał go ojciec. Najgorsze było to, że nic nie mówił. Ojciec po wojnie przyjechał do kraju tylko po to, by zabrać bliskich, ale go złapali, osądzili, skazali na karę śmierci. Potem mu tę karę złagodzili i wyrok odsiadywał w Rawiczu. Wyszedł na wolność w 1956 roku. Nie odwiedzał go tam, na widzenia jeździła tylko matka. Potem, kiedy i on trafił za kraty Rawicza, mówiła, że w tym więzieniu mimo upływu czasu nie zmieniło się nic. Był rok 1969. W śledztwie zrozumiał, że musi uciec, bo go wykończą. Przewozili go pociągiem z więzienia do więzienia. Wyskoczył, ze skutymi rękami. Ludzie mu pomogli. Dotarł do Szczecina, potem do Warszawy. Przechowywał się wiele miesięcy w samym centrum miasta. Choć to się wydawało niemożliwe, udało mu się wydostać z Polski i dojechać do Pragi. Ludzie mu tam bardzo pomagali. W pewnym momencie zrozumiał jednak, że sprowadzi na nich nieszczęście. Wyruszył w drogę do Polski, z niewywołanymi rolkami zdjęć, które zrobił w mieście okupowanym przez wojska Układu Warszawskiego. Uciekał, próbował uciekać. Łapali go. Wsadzali do więzienia. Uparcie dążył do normalnego życia, cokolowiek to znaczy. Pracował w kopalni, był kierowcą w ambasadzie Wenezueli, wziętym metaloplastykiem. Wydostał się z kraju z "załatwionym" paszportem. Pracował w Niemczech. Dali mu azyl w Szwecji... Powikłane, burzliwe życie. W filmie opowiada o nim w ciasnym wnętrzu swojej nędznej chałupy i wędrując po dawnych śladach - w Warszawie, Pradze, Berlinie. Nie zachowując chronologii wydarzeń, nie wgłębiając się w szczegóły. Anonimowy bohater, pozbawiony zresztą polskiego paszportu, wspominając to, co mu się w przeszłości przydarzyło, snuje rozważania o ludziach, czasie, pamięci, dążeniach, by na koniec stwierdzić, że jego życie można ująć tak: z Nowego Sącza przeprowdził się na Priszczową Górę, a wszystko inne było tylko po drodze, wszystko tylko po drodze.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:14:57
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski