Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DANIEL OLBRYCHSKI

w BYŁEM FIGURANTEM SB

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny. 22 min.

Daniel Olbrychski - najbardziej znany na świecie Polski aktor. Jego popularność w Polsce sprawiła, że zainteresowała się nim również Służba Bezpieczeństwa. Jednak on sam odczuł to zainteresowanie dopiero po podpisaniu petycji protestacyjnej do Sejmu PRL w sprawie wydarzeń w Ursusie i w Radomiu w 76 roku. SB przeprowadziło kilka rewizji w jego domu. Był także wzywany na rozmowy ostrzegawcze. Nocnymi telefonami nękano również jego ojca. Po raz drugi Olbrychski naraził się SB podpisując w 81 roku tzw. "list ośmiu", który w proteście wobec wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce napisał do generała Jaruzelskiego, szef Kedywu Okręgu Warszawskiego AK - Józef Rybicki. Daniel Olbrychski był wówczas wzięty na wielogodzinne przesłuchanie, w którym próbowano zmusić go do wycofania swojego podpisu i podpisania deklaracji lojalności wobec władz PRL. Ostatnim upokorzeniem, jakiego aktor doświadczył przed kilkuletnim wyjazdem z kraju, była rewizja osobista, przeprowadzona w dniu wylotu na lotnisku Okęcie. Opowieść aktora o tych czasach ilustrują krótkie inscenizacje, materiały esbeckie z teczki aktora, pamiątkowe fotografie, oraz archiwalia filmowe z tamtego okresu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency