Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TA MAŁA Z "PARASOLA"

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 24 min

Bohaterem reportażu jest Elżbieta Dziębowska "Dewajtis", łączniczniczka w batalionie "Parasol", która brała udział w słynnym zamachu na Kutscherę. Ranna w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie muzykolog. Pracowała w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim. Jednocześnie była m. in. redaktorem naczelnym kwartalnika "Muzyka", zastępcą redaktora naczelnego "Ekranu".
Działała w Polskiej Radzie Muzycznej. Znajdowała też czas dla harcerstwa. Od ponad 30 lat pracuje nad Encyklopedią Muzyczną PWN. Kieruje zespołem 18 naukowców. Dla encyklopedii musiała zrezygnować z wielu planów i fascynacji, przerwać pisanie pracy habilitacyjnej.
Od ponad 30 lat mieszka w małej spiskiej wiosce, do której pierwszy raz przyjechała na urlop i została na zawsze. Elżbieta Dziębowska twierdzi, że w Jurgowie znalazła swoje miejsce na ziemi, pierwszy swój prawdziwy dom, taki już na całe życie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:25:26
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency