Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

EMILIAN KAMIŃSKI

w BYŁEM FIGURANTEM SB

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny. 22 min.

Emilian Kamiński w stanie wojennym był jednym z twórców Teatru Domowego. Obecnie dyrektor Teatru Kamienica na warszawskiej Woli. Aktor znalazł się pod lupą Służby Bezpieczeństwa, jako aktywny działacz Solidarności w pierwszym okresie jej legalnego działania. Rewizjami w domu i wezwaniami na rozmowy profilaktyczne próbowano zmusić go do zaprzestania działalności związkowej. Na początku Stanu Wojennego Kamiński przebywał na tourne w Stanach Zjednoczonych. SB rozpuściło wtedy plotkę, że aktor jest jej konfidentem. Po powrocie do kraju Ewa Dałkowska zwróciła się do aktora z propozycją założenia Teatru Domowego. Razem z grupa przyjaciół występowali po domach i parafiach. W sumie, w latach osiemdziesiątych dali około 150 przedstawień. Z tego powodu Emilian Kamiński był nieustannie inwigilowany przez SB. Raz był pobity i zawieziony na wielogodzinne przesłuchanie. Potem jeszcze kilkukrotnie przeprowadzono z nim rozmowy ostrzegawcze. Do końca 89 roku nie dostawał paszportu. Swoją historię Emilian Kamiński opowiada w pomieszczeniach budowanego przez siebie Teatru Kamienica. Jej ilustrację stanowią czarno-białe inscenizacje, materiały z teczki założonej artyście przez SB, oraz fotograficzne i filmowe materiały archiwalne z tamtego okresu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency