Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TOYS

 • Tytuł alternatywny: ZABAWKI
 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2011
 • Barwny, 52 min

  Film jest częścią cyklu "Przewodnik do Polaków", zrealizowanego w ramach I, CULTURE - Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

Dokument o zabawkach i zabawie, o tym czym i jak bawiły się dzieci, młodzież ale często też dorośli przez ponad 40 lat trwania polskiego komunizmu. Konstrukcja filmu opiera się na kilku uzupełniających się wzajem elementach. Trzon stanowią materiały kronik filmowych z lat 1945 - 1989, skrupulatnie dobrane w archiwach WFDiF i Filmoteki Narodowej. Kilka migawkowych wspomnień o zabawach dzieciństwa, opowiedzianych przez grono wybranych postaci takich jak np. Lech Wałęsa, Wojtek Pszoniak czy Henryk Wujec oddają kolor i atmosferę epoki. W filmie znajdą się również rozmowy z młodymi ale cieszącymi się już międzynarodową renomą polskimi designerami. Jak się okazuje, lata dzieciństwa które spędzili jeszcze w epoce "szarego PRL-u", paradoksalnie wyposażyły ich w cechy dające często przewagę nad ich rówieśnikami z zachodniej Europy. Przesłaniem filmu jest myśl, że zabawa jako elementarna potrzeba każdej cywilizacji wymyka się jakimkolwiek próbom ideologicznego nacisku i pozostaje zawsze odruchem wolności.
W filmie wystąpili: Dorothée Charles, Matali Crasset, Andrzej Dudziński, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Tomasz Jastrun, Janusz Kaniewski, Jan Lityński, Dorota Masłowska, Wojciech Pszoniak, Tomek Rygalik, Lech Wałęsa, Henryk Wujec.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.11.01 00:11:01
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych