Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OCALENI

 • Tytuł alternatywny: PORT NADZIEI
 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska, Szwecja
 • Rok produkcji:
  2011
 • Barwny, 59 min

  W roku 2012, na Krakowskim Festiwalu Filmowym prezentowana była 76-minutowa wersja filmu pod tytułem "Port nadziei".

W kwietniu 1945 roku grupa autobusowa Czerwonego Krzyża z niedawno wyzwolonymi więźniami obozów koncentracyjnych przejeżdża przez zniszczone bombardowaniami miasta. Są oni w drodze do wolności w Szwecji. Archiwalna sekwencja filmowa pozwala nam w istocie znaleźć się w jednym z autobusów i usiąść przy ocalałych. Już początek filmu wyraźnie uświadamia nam, że jest to opowieść o wyzwoleniu i o niezwykłych wydarzeniach historycznych, które miały miejsce w 1945 roku. Sceny otwierające film jednocześnie przedstawiają charakter tego dokumentu, którego podstawą są mocno zwizualizowane osobiste opowieści.
W związku z akcją Czerwonego Krzyża zwaną "Białe Autobusy", przy nabrzeżach portowych w małym mieście Malmö nagle stanęły tysiące uchodźców z obozów koncentracyjnych. Operatorzy filmowi udokumentowali te pierwsze dni wolności ludzi, którzy przeszli przez niewiarygodne cierpienia w nazistowskich obozach. Te unikatowe zdjęcia stwarzają nam możliwość opowiedzenia historii, w której będziemy mogli połączyć jej głównych bohaterów z ekskluzywnymi materiałami filmowymi sprzed 65 lat. Dokładne wykorzystanie zawartości archiwów jest elementem kluczowym w naszym filmie. Swoistą ramą scalającą ten film jest opowieść o tym, jak około 30 000 ocalałych przybyło do Malmö i Szwecji w ciągu kilku miesięcy 1945 roku. Opowiadającymi tę historię są zarówno ocaleni z obozów koncentracyjnych, jak i mieszkańcy Malmö, którzy wtedy żyli w spokoju, niedotknięci okrutną wojną, jaka toczyła się w pozostałych częściach świata. Momenty wyzwolenia i pierwsze chwile wolności są pełne zawiłości, w których wszyscy ocaleni mają swoje własne osobiste doświadczenia i strategie. Również dziś te wydarzenia wpływają na ich życie w różnoraki sposób. Doświadczenia mieszkańców Malmö są oczywiście inne, jednak również odmieniają ich życie i są pełne dramatyzmu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2012
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Wyróżnienie
2017.02.11 04:24:13
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych