Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TOBRUK 1941

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2011
  • Barwny, 41 min

Film opowiada o udziale polskiej Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w obronie Tobruku, w Północnej Afryce w dniach 3 października - 26 listopada 1941 roku. Także dalsze działania SBSK w walkach pod Ghazallą i w Cyrenajce. Hasło "Tobruk" funkcjonuje dość powszechnie w świadomości Polaków, lecz szczegóły walk o Tobruk są raczej mało znane. Film pozwoli więc choć w części wypełnić tę lukę w pamięci historycznej społeczeństwa. Osią opowieści będą: komentarz autorski Zbigniewa Wawra, wypowiedzi kombatantów oraz ekspertów - historyków II wojny światowej. W komentarzu lektorskim zacytowane zostaną dokumenty brytyjskie, polskie i niemieckie z lat 1940 - 1941. Na warstwę wizyjną złożą się filmowe materiały archiwalne i fotografie z tamtego czasu ze zbiorów Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Telewizji Polskiej i prywatnego archiwum Zbigniewa Wawra. Użyta zostanie też grafika komputerowa, która ukaże pozycje wojska na kolejnych etapach walk, ruchy oddziałów, kierunki natarcia. Chronologia opowieści zaprezentuje okres od zajęcia Tobruku przez Włochy w latach 1911 - 1912, przez rozbudowę twierdzy w latach międzywojnia, przez kapitulację Francji, obronę Tobruku przez Australijczyków, Brytyjczyków i Polaków, aż po jej odblokowanie i ofensywę na Cyrenajce. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 01:20:54
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor