Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HISTORIA ZZA KOMINA WYJĘTA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 25 min

Jaki zawód należy wybrać, aby przy okazji móc jednocześnie realizować swoje pasje historyczne? Historyka? Archiwisty? Nie, to byłoby zbyt banalne. Stanisław Leszczyński z Leśnej k. Lubania od młodych lat lubił zbierać stare przedmioty, fotografie i dokumenty. I właśnie dlatego, aby w dorosłym życiu kontynuować swoje hobby, z premedytacją wybrał zawód kominiarza. Ten wybór okazał się strzałem w dziesiątkę. Tylko kominiarzowi pozwala się na zaglądanie w miejsca, które nawet domownicy omijają z daleka. A strychy, zakamarki i schowki za kominem w domach dolnośląskich wsi i miasteczek wciąż pełne są skarbów czekających na odkrycie. Skarby znajdowane przez Leszczyńskiego nie mają jednak nic wspólnego ze złotymi monetami, biżuterią, itp. Z punktu widzenia historyka są znacznie cenniejsze, bo związane z losami ludzi zamieszkujących te ziemie przed wojną. Są tu stare albumy i pudełka z fotografiami, roczniki starych gazet, pamiętniki i przewiązane tasiemką zbiory listów od bliskich osób. W reportażu zrealizowanym w urokliwej zimowej scenerii Gór Izerskich i Świeradowa Zdroju kamera towarzyszy Leszczyńskiemu podczas wykonywania codziennej pracy, w trakcie której bohater spotyka ludzi bezinteresownie pomagających mu w realizowaniu swojej pasji.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:22:55
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman