Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZERWONY GUZIK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska, USA
  • Rok produkcji:
    2011
  • Barwny, 52 min

    Uwaga: zdjęcia do filmu powstały w roku 2006, zostały zakończone krótko przed przedwczesną śmiercią Ewy Pięty, reżyserki filmu. Po Jej śmierci prace nad filmem dokończył Mieczysław Grubek, współpracownik reżyserki, montażysta i producent Jej filmów.

Historia rosyjskiego podpułkownika, który uchronił świat przed globalną wojną nuklearną.
W 1983 roku nastąpiła eskalacja zimnej wojny. KGB podejrzewało, że Stany Zjednoczone mogą przeprowadzić atak nuklearny na Związek Radziecki.
26 września 1983 roku Stanisław Pietrow miał dyżur w centrum dowodzenia Sierpuchowo - 15 znajdującym się nieopodal Moskwy. Do jego obowiązków należało monitorowanie systemu wczesnego ostrzegania, aby w momencie ataku Związek Radziecki mógł od razu na niego odpowiedzieć. Kilka minut po północy Pietrow odebrał sygnał, że Stany Zjednoczone wystrzeliły pięć rakiet w kierunku ZSRR. Podpułkownikowi od początku wydawało się, że to błąd systemu. Nie chcąc doprowadzić do konfliktu, zdecydował się nie alarmować przełożonych.
Jak się okazało, jego decyzja była słuszna, gdyż atak rakietowy był błędem systemów. Do tej pory wielu ekspertów uważa, że zachowanie Stanisława Pietrowa pozwoliło uniknąć globalnej wojny nuklearnej. Ponieważ podpułkownik nie wykonał rozkazu, został odsunięty od służby wojskowej. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:59:14
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.