Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RAZ DOKOŁA. OPOWIEŚĆ MARII RYDLOWEJ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010
  • Barwny, 23 min

Zrealizowana filmowymi środkami opowieść Marii Rydlowej o bronowickim dworku, który w 1900 roku stał się świadkiem ślubu Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Wydarzenia tej jesiennej nocy zainspirowały Stanisława Wyspiańskiego do napisania narodowego dramatu wszechczasów Wesela, wystawionego na scenie Teatru Słowackiego w Krakowie 16. marca 1901 r. Maria Rydel trafiła do tego domu jako 16 letnia dziewczyna; w czas wojenny; została najęta do opieki nad małym Zdzisiem Mrożewskim, synkiem pary znanych aktorów, którzy w Bronowiczach schronili się przed bombardowaniami. I tak już w tym domu została, jako przyszła synowa, żona wnuka Lucjana Rydla. Ten dom odmienił jej życie, rozbudził zainteresowania polityką i literaturą, i uczynił z niej najwybitniejszego znawcę korespondencji St. Wyspiańskiego. Krążąc po tym niezwykłym domu, zainspirowana sprzętami, widokiem z okna, obrazami, topografią, Maria Rydlowa snuje opowieść o wydarzeniach i postaciach dramatu. Przywołuje postacie: Wyspiańskiego, Panny Młodej, Racheli, z którą łaczyła Panią Marię jeśli nie przyjaźń, to na pewno zażyłość, Gospodarza, Wernyhory, Stańczyka. Te postacie, wracają jak żywe wydobyte z zakamarków pamięci. Tytułowe Raz dokoła tyczy więc także tego kręgu weselnych postaci. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.12.20 00:08:34
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych