Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKRAWEK PIEKŁA NA PODOLU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 29 min

Temat dotykający bardzo trudnych relacji polsko - ukraińskich. Przez ponad pół wieku nikt nie mówił o Hucie Pieniackiej, a i teraz jest to fakt historyczny mało znany. Inaczej jest oceniany w historii polskiej, a inaczej w ukraińskiej. Trudna niepodległość ukraińska naznaczona jest straszną ceną. Nacjonalistyczne bojówki wybrały drogę po trupach do wolnej Ukrainy. Jest to droga sprzeczna z etosem chrześcijańskim, z przekonaniami Polaków. Można rozumieć dramatyczne sojusze ukraińskie z SS, ale nie można ich oceniać pozytywnie. Zresztą Ukraińcy sami zapłacili za te sojusze straszną cenę i nie udało im się tą drogą uzyskać niepodległości. Paradoksalnie to dzięki Polakom, dzięki Solidarności i uruchomionym przez nią zmianom w Europie Ukraińcy mogli osiągnąć upragniony cel. Ale w czasach, o których opowiada film, Polacy ginęli z rąk Ukraińców właśnie za to, że byli Polakami. Obecne stosunki między naszymi krajami rozwijają się dobrze, ale wiemy, że pozostało wiele bolesnych faktów, które nawet dziś, w czasie najbardziej oficjalnych uroczystości sprawiają kłopoty. Bez wyjaśnienia wydarzeń z przeszłości i wypracowania sprawiedliwego stanowisko trudno będzie o trwałą i uczciwą przyjaźń. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.03.02 01:01:46
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego