Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SEN SILNIEJSZY OD SNU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009

W Święto Zmarłych wokół Cmentarza Bródnowskiego w Warszawie panuje tłok omal odpustowy. Tak zresztą jest w całej Polsce. Tyle, że na Bródnie za murem, który nabiera znaczenia swoistego symbolu znajduje się Cmentarz Żydowski - zdewastowany, samotny, niczyj. Jedynymi gośćmi są wrzeszczące wrony i joggerzy, którzy w tym przerażającym otoczeniu też wyglądają na zagubionych. Prof. Marian Fuks, historyk społeczności żydowskiej i mieszkaniec dawnej Pragi opowiada nam mistycznym znaczeniu pochówku w kulturze żydowskiej, o świętości osoby zmarłej, a także o pewnych obyczajach przedwojennej Pragi, która, jak twierdzi, była Żydom przyjazna. Ale paradoksalnie cmentarz wtedy był czynny. Z kolei Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego przechadzając się z nami po osieroconym kirkucie opowiada o zajmującej historii tego miejsca, sięgającej 1780 roku, o królu Stanisławie Auguście Poniatowskim i jego bankierze Szmulu Zbytkowerze (stąd dzielnica Szmulki), który to miejsce pochówku ubogich Żydów założył. Mówi też, jak doszło do dewastacji macew, które widziane z góry wyglądają jak stado morsów wylegujących się na morskim brzegu. Ale z góry widać też Pałac Kultury i panoramę Warszawy, stolicy dużego państwa w środku Europy. A joggerzy o zmierzchu, bez żadnego nadużywania wyobraźni, wyglądają jak zbłąkane duchy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:15:44
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor