Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAKIE MIASTO

 • Film animowany
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2009
 • Barwny, 14 min

Film w zrozumiałej, obrazkowej formie przedstawia Łódź w ujęciu historycznym, jej powstanie i rozwój jako miasta. Tu, gdzie stoją dziś wieżowce, rósł dawniej prawiekowy las, a ludzie mieszkali w drewnianych chatkach. Król Jagiełło podniósł małą osadę do rangi miasta. Z biegiem czasu do Łodzi przybywali cudzoziemcy - tkacze. I tak wraz z Niemcami przybyła do Łodzi secesja i obronny styl fabryk. Rosjanie wzbogacili łódzki pejzaż cerkiewnymi kopułami. Żydzi wybudowali pałace i synagogi. Polacy stworzyli jedną z najdłuższych i najdziwniejszych ulic. w Europie. I tak powstało miasto, różnorodne niczym kolorowa tkanina, tkana wspólnie przez wszystkich tkaczy. Sielankę przerwały wojny światowe. Pierwsi opuścili Łódź Rosjanie. Później zagładzie ulegli Żydzi, a Niemcy zmuszeni zostali do ucieczki. W mieście pozostali tylko Polacy. Dzisiejsi mieszkańcy są spadkobiercami kultur narodów, które zbudowały Łódź. Istniejąca różnorodność i kontrasty doskonale współgrają ze sobą, uzupełniają się i nawzajem wzbogacają. Tworzą współczesny, niepowtarzalny styl miasta zasiedlanego przedstawicielami czterech narodowości i czterech przenikających się wzajemnie różnorodnych kultur.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2009
  Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Dyplom Honorowy
 • 2010
  Warszawa (Film, Art & Tourism Festival)-Grand Prix Art
 • 2010
  Warszawa (Film, Art & Tourism Festival)-Nagroda w kategorii: Najlepszy dokument
 • 2011
  Florianopolis (Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych)-Nagroda dla najbardziej innowacyjnego filmu
2019.02.15 23:44:46
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman