Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ODEBRALI MU MIŁOŚĆ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 56 min

Film dokumentalny przedstawiający historię Petera Rainy, jednego z czołowych polskich historyków, najwybitniejszego współczesnego historyka polskiego Kościoła, biografa Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego, działacza opozycji, osoby publicznej często zabierającej głos w sprawach budzących kontrowersje i spory. Otwarcie archiwów peerelowskiego wywiadu odkryło, że najważniejszy agent polskiej bezpieki systematycznie donoszący na Petera Rainę, mieszkał z nim pod jednym dachem. Chodzi o żonę Rainy, Barbarę Wereszczyńską, z którą historyk był w związku przez 14 lat. Odnalezione po latach meldunki i raporty, z których wynika, że dzięki agentce WEBA, potem zwanej SEHU, bezpieka miała stały i szczegółowy dostęp do mieszkania Rainy, jego notatek, notesów, zapisków, dokumentów, że otrzymywała numery telefonów, adresy i nazwiska prawie wszystkich, którzy przewinęli się przez jego dom, szokuje. Z pewnością najbardziej samego bohatera tych donosów, który publicznie zadaje sobie pytanie: dlaczego? Takim poszukiwaniem odpowiedzi na to dramatyczne pytanie jest opublikowana w ub. r. książka Petera Rainy "Bliski szpieg" i programy telewizyjne, w których starał się on zmierzyć z tą straszną historią. Jest to opowieść o samym niezwykłym bohaterze, o historii Polski drugiej połowy dwudziestego wieku widzianej oczami historyka i zarazem jej aktywnego uczestnika, jak i przedstawienie poglądów samego Rainy na tę historię. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:12:54
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman